Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi, normal hermetik kombiye göre %20 ye varan tasarruf sağlarlar . Isıtma performansı bakımından yoğuşmalı kombi ile normal hermetik kombi arasına farklılık yoktur. Yani 20 binlik yoğuşmalı kombi ile 20 binlik hermetik kombiden aynı miktarda ısı alırsınız. Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün artması yoğusmali kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkının daralması yoğuşmali kombi tercihini arttırmıştır. Ayrıca Avrupa enerji yasasından sebep sadece yoğuşmalı kombiler kullanılmaktadır . 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yogusmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırmıştır.  Proje çizilmeden sadece kombi değişim formu ile değiştirebilmektedir bu işlem aynı gün içerisinde halledilmektedir. Son zamanlarda ilk defa kombi taktıranlar ve kombisi bozulup yeni kombi almak isteyen müşterilerimiz  yogusmalı kombiyi tercih etme oranı oldukça yükselmiştir. Enerji piyasası düzenleme kurumunun kararına göre 2018 yılı mart ayından sonrasında Hermetik Kombiler ( konvansiyonel kombi )  kullanılamayacak Üretici firmalar tarafından üretimi durdurulmuştur. Sadece Yoğuşmalı Kombi üretimi yapılacaktır…

En güncel yogusmalı kombi fiyatları ve yogusmali kombi çeşitleri için tıklayınız

https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

 Yoğuşmalı kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim

* Bunların en önemlisi küçük evlerde kullanılmaz!!!! kesinlikle yanlıştır. 50 metrekareden 250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için doğalgaz faturası 150 tl ise burada %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 30 tl tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 300tl geldiğini düşünürsek bir aylık 60tl tasarruf sağlar. İstanbul için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 2000tl (2018 yılı ortalaması) olduğunu düşünebiliriz. bu verilerle yıllık tasarruf %20 tasarrufa göre 400tl sağlanacaktır. Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 600-800tl dir. yani 2 yıl gibi kısa bir zamanda yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark kapanır peki ilerleyen yılları düşünürsek ne olur? ortalama kombi ömrü 10 yıl olduğunu düşünelim ( 15-20 yıla kadar çalışan kombiler var) 10 yılda 4000tl cebinizde tasarruf olarak kalmaktadır yani hermetik kombi ile arasındaki farkı kapattıktan sonra en az 1 kombi parası daha cebinizde kalır. bu hesap doğalgaz fiyatlarınını hiç artmadığını düşünerek yapılmıştır yani kar’ınız bu hesaptan daha çok olabilir…

eca yogusmali kombi* yoğusmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstünde çıkarmamak gerekir.

50 derecenin altında çalışma koşullarında %20 tasarruf sağlanır . evimiz 50 derecede ısınmıyor ve üstüne çıkıldı o zaman ne olur? kalorifer derecesi 50 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %18 e düşebilir ,  %15 e düşebilir fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetik kombiye göre daha tasarrufludur. Bir evde kombi sıcaklığı 50 derecenin üstünde çalışırsa evi ısıtıyorsa o zaman petek metrajı biraz arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat radyatör seçimlerinde genellikle toleranslı seçim yapıldığı için genellikle petek metrajını arttırmaya gerek kalmamaktadır.

Yerden ıstma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir ; çünkü yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz. Bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır .

Yoğusmalı kombinin kullanılamayacağı yerler ;

yoguşmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar . Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu çıkan sıvıdır , bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. direk olarak evin dışına verilemez !!! yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. Kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

Hermetik kombi yerine Yoğuşmalı kombi montajı ve kombi değişimi işlemlerinde igdaştan doğalgaz projesi istenmemektedir.

Güncel Yoğuşmalı Kombi Fiyatları ve çeşitlerini görmek için tıklayınız

Taner Özer (Mak. Müh.)

Yoğuşmalı Kombi” hakkında 256 yorum

 1. Iyi gunler Kolay gelsin
  Daha oncecde yardimci oldgunuz icin cok tesekkur ederim petek miktarini ogrenebildim simdi tekrar sormak istiyorum brut 166 net 140 mtre kare dubleks daire ve 6.5m /7 m civri da petek dairede nasilsin bir kombi almayalim cok tesekkur ederim

 2. Öncelikle merhabalar, Güney cepheye bakan brüt 150m2 3+2 dubleks bir daire aldım. Aldığımda kombi ve petekleri takılmamıştı. Bugün daireye gittiğimde her şey takılmış ama kafama takılan kombiydi. DemirDöküm Atromix P20 ürünü takılmış olmasıydı. Sizce bu ürün yeterli kalacak mıdır? Daire planlaması; Alt kat-> Salon 19m2, Mutfak 10m2, Oda 14m2, Banyo 5m2. ÜstKat -> Salon 18m2, Oda 10m2, Oda 14m2, Banyo 5m2. Antreler toplam 15m2.

 3. Merhaba
  3.1 yeni ev aldım. Neti yaklaşık 107m2. 1.kat yerlerim 0.5 kapron üzeri 12mm parke var. Dış cephe mantolu. 6 petek ve havlupan var. Bosch condense 2200iw 20/25 17kcal önerdiler yeterli olur mu?

 4. merhaba yazı için çok teşekkür ederiz 140 m2 net bir daire için 12 metre radyatör 600 lük ve Demirdöküm atromix p24 20000cal kombi yeterli olur mu sizce

 5. Oncelikli bu sayfalardaki emek icin sonsuz tesekkurler dukkan ustu 125 metrekare net kullanimli 2 yillik bina bi daire aldim yalitim var fakat mevcut kombim 20 cal hermetik ve uzak odalari isitmiyor bakim temizlik dahil hepsini yaptim salon peteklerini kapatmadan yatak odasi petegi isinmadi 18 metrekare oda 60/140 petek var bir fransiz balkon bir normal balkon birde cam var malum isinmiyor yogusmali kombi dusunuyorum ve petegi buyutmek mevcut kombi muteahhit isi malumen ucuzu kullanilmis 10 gun yakip isinamayip 250 tl fatura geldi tavsiye bekliyorum dukkan ustu ve 2 metre cikmali dairem simdiden cok tesekkur ederim

  • Merhaba Volkan Bey
   Kombiye uzak peteklerin ısınmaması bir kaç sebepten olabilir. Kombi derecesini düşük derecede yakmaktan , peteklere reglaj ayarı yapmamaktan (kombiye yakın peteklerin kısılması uzaktaki petekler açılması) veya kalorifer tesisatının çok dirsekli yapılması sonucu çok dönüşler sebebi ile kayıpların çok olmasından kaynaklanabilir. Alt dukkandan kaynaklı ısı kaybı yaşamanız sebebi ile doğalgaz faturası yüksek gelmesi normal olabilir. Bu faturayı düşürmek için size tavsiyem bir an önce tasarruflu yoğuşmalı kombi alın ve kombi derecesini 50 derecenin üstüne çıkarmayın. peteklere reglaj ayarı yapın ve termostatik vana takabiliyorsanız peteklere çok iyi olur tasarruf miktarını oldukça iyi yönde etkileyecektir. eğer evden çok uzun süre çıkmıyorsanız (10- 12 saatten fazla) kombiyi düşük derecelerde sürekli yanmasını sağlayın.
   saygılarımla

 6. iyi gunler yeni ev aliyorum 166 metre kare cati dubleks petek boyutlarini bilmiyorum ve suan ogrenme sansimda yok tyaklasik tahminizce nasil bir kombi almaliyim tesekkur ederim

 7. Merhaba Ankarada yeni bir çatı dubleks ev aldık fakat petek ve kombi yok. Alt katta salon, mutfak, bir oda ve banyo bulunmakta üst katta iki oda ve bir banyo bulunmakta. Evimiz yeni bina ve ısı yalıtımlı. Güney batı cephede bulunmakta. Eve kaç metre petek ve nasıl bir kombi tercih etmeliyiz?

 8. Merhaba

  Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim, benim de benzer bir sorum olacak, natamam durumdaki 3 katlı villanın bodrum katına kombi yerleştirmeyi ve yerden ısıtma sistemi döşetmeyi düşünüyoruz. Keşif için çağırdıgım ustalardan bazıları bodrum katta kombinin gücünün 2. kat için yetersiz olacağını, kazan tipi kombi kullanmam gerektiğini ve bu işin yüksek maliyete neden olacağını söylüyor. 32kw kombinin bu iş için düşük kalacağını belirtiliyor. Ev 80m² taban üzerine 3 kat, yerden ısıtma döşenecek alan yaklaşık 160m², bina Ankara’da;

  1. sıkıntı yaşamadan bodrumda kullanabileceğim kombi öneriniz olur mu?

  2. Baymak 45kw kombi modelleri üst kat odaların ısınması ve banyo sıcak suyu için yeterli olur mu?

  3.Ekstradan denge kabı ve pompa koymalı mıyım?

  4.Bunları koymak gerekmese de denge kabı ve pompa faydalı olup kombiyi rahatlatirlar mi?

  5. Maliyet uygun farklı herhangi bir öneriniz olur mu?

  Şimdiden cevaplar için çok teşekkür ederim.

 9. İyi çalışmalar. 60 metrekareden 3 katlı evimin 1. ve 3. katında banyo bulunmakta olup, her katta 4 metre radyatör olacak şekilde planlanmasına rağmen kışın daha çok 2. ve 3. kat kullanacağım. 4 tarafı açık 3 tarafı izolasyonlu, denize yakın mesafede evimin için kombi öneriniz olursa sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 10. Merhabalar yeni bir dubleks daireye taşındım Mart başında.
  Kombi Ferroli 35 kw Eco yoğuşmalı kombi bu aralar 35C yakmama rağmen günde 12-14 M3 doğalgaz yakmakta ısınamıyoruz ve teras katın petekleri kapalı olmasına rağmen. Binanın dış cephe mantolaması var ve çatı izalasyonuda var 10-11 yıllık geçmişe sahip.
  Petek markası Ferroli ölçüleri
  Alt kat.
  600×800 – 600×900- 600×1000-600×1200-600×2000 ve 1 havlupan
  Teras
  400×1200-400×2400-600×900-600×100 ve 1 havlupan
  Şimdi sorum kombiyi kesin değiştirmeye karar verdim. Sizce kaç kwlık kombi almalıyım genelde teras kat petekleri kapalı olacak ama ilerde belki açılabilir düşüncesi ile kaç kwda maksimum kar ve ısı alabilirim?
  Birde petekleri değiştirmemi önerirmisiniz ?

  • Merhaba
   verdiğiniz petek ölçülerine göre kombi gücü yeterli görünüyor… Burda önemli olan bir kaç nokta var bu durumları gözden geçirip sonrasında gerekiyorsa kombi değişiminin yapılmasıdır. petekler ısınıyor oda mı ısınmıyor ? (yani petek yeterli ısıya sahip fakat oda ısınmıyor ise evin yalıtımında bir sıkıntı olabilir. ) veya bazı odalar ısınıyor bazı odalar mı ısınmıyor? (o zaman peteklerde reglaj ayarı yapmak gerekebilir. kombiye yakın petekler kısılır diğer uzak peteklere ısının gitmesi sağlanabilir.) veya petek temizliği yapılabilir. Kombiyi ilk taktırdığınız zamandakinden daha az ısınıyorsanız kombi bakımı yapılabilir veya petek temizliği yapılabilir.
   Öncelikle sorunu tesbit edip sonrasında sorunu çözmek en ideal çözüm yolu olacaktır. eğer sorun kombi den değilse farklı bir kombi de alsanız aynı sorun devam edecektir.
   Saygılarımızla

 11. Merhaba.
  Yaklaşık 330 m2 triplex ev için 23 metre petek 6 ad. havlupan kullanılacağını ve sıcaksu kullanımı sırasında ısıtma sisteminin devre dışı kalmayacağını düşünürsek nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz. Kombinin motorgücü bu durumda kaç olmalı. Teşekkürler. Saygılar.

  • Merhaba
   330 m2 triplex ev hem sıcak su hemde kalorifer devresinin birlikte rahat bir şekilde çalışması için minumum 50kw yoğuşmalı kazan sistemi kurmalısınız. kalorifer devresinin durmaması için boyler kullanmalısınız.. Yoğuşmalı Kombi gücü yeterli olmayacaktır.ayrıca sıcak su açıldığında kalorifer devresi durur…
   saygılar

 12. Merhaba, yeni yaptırdığım 2,5 kat triblex ev için, toplamda 18 metre radyatör önermekte olup, kombi konusunda çok farklı söylemler mevcut.Evin deyim yerindeyse 3 kat olması, yaz kış oturacak olmamız düşünürsek, kaç Kw lık bir kombi ihtiyacımız vardır?

 13. En iyisi demirdökümün tam yoğuşmalı kombisi verilen parayı hakeden arıza çıkarmayan traktör gibi çalışmayan suyuda evide tam performans sıcak yapan bi kombi eve getirtip ücretsiz baktırdık sağolsunlar yardımcı oldular sonra almaya karar verdik iyikide vermişiz çok memnunuz

  • merhaba
   140 metrekare için 28kw 24.000kcal/h kombi alırsanız. avantajı daha hızlı bir şekilde ısınma ve son peteklerde ısınmama sorunu olmuyacaktır.. dezavantajı 24 kw 20.000kcal/h kombiye göre daha pahalıdır ve minumum güçlerde çalıştırdığınız bahar aylarında biraz daha fazla doğalgaz yakacaktır
   tercih sizin..

   saygılar

 14. merhabalar;
  evim 110 m2 çatı katı 4 cephe açık.ve yalıtım yok.keşif için geldiklerinde demirdöküm atromiks p20 20 kw 17.000 k önerdiler.bu kombi ile evim ısınır mı?daha yüksek kw lı mı almalıyım

  • Merhabalar
   Çatı katı 110 metrekare daire için atromix p 20 20kw sınır değerde bir güç … bence Demirdöküm Atromix P24 24kw 20.000kcal/h kombi daha yerinde bir tercih olacaktır. aralarında fiyat farkı çok fazla değil… aşağıdaki linkte iki kombininde fiyat farkını görebilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/demirdokum
   saygılar

 15. Merhaba benim evim net 130 mt kare en üst kat yatılımlı sizce kaç kw kombi ve hem yakıt hemde performans olarak hangi kombiyi seçmeyelim

 16. İyi günler, brüt 160 metrekare , net ısıtma alanı balkonlar çıkınca 134 metrekare olan yerden ısıtma daire için hangi güçte kombiyi ve oda termostadini önerirsiniz? Yerden ısıtmada modülasyonlu oda termostadı kullanılır mı? Yerden ısıtmada düşük kazan sıcaklığı gerektiğinden modülasyonlu oda termostadı kullanılmaz diye bir yorum okudum. Hangi marka hangi model kombiyi ve oda termostadını önerirsiniz?

 17. iyi günler .

  evim net 140 metre kare güney ve doğu cepheli dıştan yatılımlı ancak alt üst boş dairenin ,

  24000 lik Demirdöküm kombimiz mevcut yoğuşmalı evde yaklaşık 6,5 metre petek mevcuttur.evimizi ısıtamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor.

  • Merhaba
   24000 güç derken 24kw mı 24.000kcal/h mi?
   140 metrekare daire için 24kw veya 24.000kcal/h gücte olsa kombinin gücü yeterlidir.
   evinizin ısınmaması bir çok sebepten olabilir bunları araştırıp ona göre bir çözüm yolu bulmak gerekir
   radyatörler yeterli şekilde ısınıyor mu?
   kombi kaç derecede çalıştırılıyor (yeterli derecelerde çalıştırılmıyorsa ısınamama olabilir)
   kalorifer tesisatı sıva üstü mü sıva altımı (çok dönüşler dirsekler var mı tesisatınızda)
   kaç yıllık bir tesisat (tesisat temizliği yapıldı mı)
   bu şekilde sorular çoğaltılabilir . ve bu soruların cevaplarına göre çözüm yollarına bakmak gerekir

   saygılar

 18. Merhaba. Ev net 145 metrekare ve 9,20 m petek uzunluğu var. Malatya da yaşıyoruz.Güney batı doğu olmak üzere üç cepheli ve 2. kat . Kombiyi değiştirmek istiyoruz. Nasıl bir kombi önerirsiniz.

  • Merhaba
   145 metrekare daire için 24kw /20.000kcal/h kombi yeterli olur . Bu büyüklükte bir daire için çok fazla düşünmeden yoğuşmalı kombi almalısınız. Hem performans hemde tasarruf açısından…
   bütçenize göre aşağıdaki linkten yoğuşmalı kombi fiyatlarına ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   bölgenizde servis gücü iyi olan markalardan birini tercih edebilirsiniz
   Saygılar

 19. merhaba net 110 m2 evimde 6.5 metre petek boyu var kuzey cephe acaba hangi kombi kullanmalıyım ev sıfır daire ankarada dd atromix 17000 tam olur dendi ama siz ne dersiniz Allah rızası için kombi almak ev almaktan daha zormuş

 20. İyi akşamlar, şu an merkezi katı yakıt kullanıyoruz ve kömür bittiğinde bireysel doğalgaza geçeceğiz. Kayseri’de yaşıyorum. Evim binanın en üst katında, dıştan yalıtımlı. Tavanda içten strafor var çatı arasında ise izocam serili. Evin cephesi kuzey-batı-güney. Evin alanı net 150 m2 geliyor. 8m petek ayrıca banyoda 60×100 havlupan var. Koridorda petek bulunmuyor. Peteklerin su dağılımı dairenin giriş kapısının yakınındaki kollektörden her peteğe ayrı olarak sağlanmakta. Kombiyi cam balkonla kapalı olan mutfak balkonuna koymayı düşünüyorum. Kombi ve tesisatla ilgili önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

 21. Merhaba.

  Evimiz 177m2, 3+1, yerden ısıtma şeklindedir. Nitron Condanse 28kW gücünde kombimiz var.
  Fakat ısınma problemimiz var. Arka cephede olan 2 odamız 21-22 derece oluyor. Ön taraftaki salon ve yan cepheye bakan odamız 24 derecelerde dolaşıyor. Kombinin derecesi de 50. Derecesini 45 veya 40 düşürdüğümüzde katiyen ısınamıyoruz.
  Kombinin çalışma sürelerini kontrol ettiğimde 3 dakika çalışıp 51 dereceye kadar gelirken 2 dakika duruyor. 35 dereceye düştüğünde yeniden çalışıyor ve bu hep aynı devam ediyor tüm gün. Kollektör de geliş ve gidiş boruları neredeyse birbirine eşit sıcaklıkta. odaya dağılan ısıtma sistemine baktığımda bir başka borunun içinden geçip odalara dağılmış.
  Tesisatı döşeyen arkadaşlarla konuştuğumuzda her odaya 80m boru döşediklerini belirtiyorlar.
  Kombi servisiyle görüştüğümde filtre çok az pislik olduğunu ama bu çok etkilemediğini belirtti.
  Sonuç olarak çok soğuklarda ısınamıyoruz.
  Yapacağınız yorum ve çözüm önerilerinizi rica ederim.
  Teşekkürler

  • Merhaba
   177 metrekare için 28kw kombi gücü yeterlidir. yerden ısıtmalarda kombi derecesini çok yükseğe ayarlayamıyorsunuz ayaklarınızda çok ısınma neticesi rahatsızlık verebilir veya yanabilir . buradaki çözüm iki şekilde olabilir kollektöre termostatik vana bağlantısı ile ısınan ve ısınmayan kısımlar dengelenebilir veya kombinin altına ilave sirkülasyon pompası koyarak sirkülasyonun arka odalara kadar rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir. bu iki yöntem sizin için çözüm sağlayacaktır
   Saygılarımızla

 22. merhabalar
  dubleks daire yeni aldım net 149 metrekare fakat içerden merdiven yok katlar ayrı
  yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum 2 katıda ısıtabilecek kombi öneriniz nedir acaba?
  teşekkürler.

 23. Merhabalar, 145 metrekare 4+1 bir evde 7 metre petek boyu var ve ev kuzey cephe, evde alarko harmony-d hrd24 modeli kombi takılı hiç kullanılmadı henüz, diğer daire sahipleri ısınamadıkları için yoğuşmalı ile değiştirmişler fakat yine yüksek doğalgaz gideri ödüyorlar. Ev ara katta acaba bu kombiyi kullanmalı mı yoksa yoğuşmalı kombi almalı mı, hangi kombi marka modelini önerirsiniz benim durumum için ? Yatak odası çok arkada kaldığı için ordaki peteğin ısınmadığı söyleniyor, değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler.

  • Merhaba
   Yoğuşmalı kombi alırsanız daha iyi olur… Hem ısıtma performansı hemde tasarruf açısından yoğuşmalı kombi kullanmak daha avantajlı… Doğalgaz faturasını düşürmek için mümkün olduğu kadar kombi kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstüne çıkarmamak gerekir…
   Yatak odası kombiye uzak ise buranın ısıtması için peteklere reglaj ayarı yapılmalı yani kombiye yakın ilk petekler kısılıp son peteklere yeterli ısını gitmesi sağlanmalı… bunun daha rahat sağlamak için peteklerinize termostatik vana kullanarak yapabilirsiniz.

   saygılar

 24. bacalı buderus kombi kullanıyorum kombi mutfakta ve mutfak içinde 2 katlı 5 odalı bir dairede oturuyorum. 210 metrekare bir eve sahibim. artık bacalı kombiler yasaklandığı için ve parça sıkıntısı yaşadığım için aynı yerine yoğuşmalı kombi taktırabilirmiyim balkon içeri alınmış durumda ve kombinin yeri ile mutfak camı arası yaklaşık 5 veya 6 metredir. Bu yoğuşmalı kombilerin bacaları yatayda kaç metre uzatabilirim ve igdaştan onay alabilirmiyim. teşekkürler

 25. slm iyi çalışmalar. benim evim 120 metrekare 9 metre petek var.BOSCH CONDENSE 2300 İ MODEL kombi uyumlu çalışırmı ? ayrıca kombide modulayon özelliği varmış bu özellik için modulasyonlu oda termostadı yerine normal on of termostat kullansak bu özellik otomaik olarak devre dışımı kalır. ilginize ve buradaki bilgilendirmeler için teşkkürler.

 26. Merhaba doğal gaz yeni geldi kaloriferden doğal gaza geçeceğiz ev 150 m petek 9 metre ev Doğu Batı ve kuzey cephe iç yalıtım var ara kat kombi ile uzak Petek arası 20 metre kaç kv ilk kombi be model önerirsiniz tşk

  • merhaba
   150 metrekare daire için 24kw 20.000 kombi yeterli olur fakat tesisatın düzgün çekilmesi sartı ile… kombi ile uzat petek arası 20 metre demişsiniz arada kaç adet daha petek var son peteğe gitmesi için… bu önemli ; buna göre kalorifer tesisatı 1″ çekilmesi gerekebilir veya kombi gücünü 28kw seçeceksiniz… buradaki kombi gücü seçimini tesisatçınız ile birlikte tesisatını gidişine ve boru çaplarına göre yapmalısınız

   saygılar

 27. 300 metre kare dublexs var acaba bana tavsiye edeceğiz kombi hangisi olur 7 tane odası var üst kat da kolidorda petek yok üst katın tavanı biraz yüksek ara koridora nasıl bir petek koymalıyım??

 28. iyi günler öncelikle bu bilgiler ile bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. evim 131 m2 brüt alana sahip alttan ısıtmalı en üst kat, yalıtımlı sıfır daireme nitromix 28p 24000 kw düşünyorum sizce uygun mudur? çok teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

 29. kolay gelsin demirdöküm nitromix p35 kw yoğusmalı kombi 110 m2 evde nasıl kullanablirim aylık nekdar fatura gelir bana bikere almış bulundum bu kombiyi daha değiştiremiyorum nasıl tasarufum olur kac derecede çalıtırlması lazım kac metre petek gider. bana çok yükses dediler ama bu kombiyi uygun aldığım için değişteremedim

  • merhaba
   35kw kombi 110 metrekare daire için çok büyük güç … mümkün olduğu kadar 50 dereceyi geçmeyin , peteklerinizde termostatik vana kullanın ve birde oda termostatı kullanırsanız sorunsuz problemsiz ve yakıt tasarruflu olarak kombinizi kullanırsınız

   saygılarımızla

 30. iyi günler ben DEMİR DÖKÜM NİTROMİX P35 KW YOĞUŞMALI KOMBİ ALDIM daha kurdurmadım evim 110 m2 bana büyük kombi almışsınız dediler 24 lük yeterli olur dediler. 35 kw aldığım kombi çok yakar 100 ila 120 tl arası fazla fatura öderseniz dediler ama demirdökümü aradığımzda %108 performans ve yüzde 30 tasarruf var dediler ben bu kombiyi taktırırsam zarar edermiyim aksine tasarruf sağlarmıyım : petekleri taktırmadım petek boyutu nekadar olmalı

  • merhaba
   110 metrekare için 35 kw kombi çok yüksek güç… minumum güçlerde çalıştırdığınızda daha yüksek sıcaklık verecektir buda size ilave doğalgaz maliyeti demektir. ( bahar aylarında kombiler düşük seviyelerde kullanılır bu aylarda problem yaşayabilirsiniz.)
   eğer bu kombiyi aldınız ve kullanmak zorunda iseniz oda termostatı alarak bu fazla ısınma sorununu izole edebilirsiniz.
   saygılar

   • Hayirli pazarlar Taner Bey,forumunuza Bulgaristan’dan katiliyorum.yakinda iki katli 60+60 toplam 120 metrekarelik yalitimlive pen camli bir eve tashindik.evde tam olarak 12.6 metre H600 luk panel radiator ve 1 adet havlupan.buranin gaz tesisatçilari bana “Fondital minorca ks 24” markasinda bir taktilar.fakat bu kombinin 20kw. Olduğunu şimdi fark ettim.geçen ay havalar 0 ile -10arasindaydi.330 m.küp gaz yaktik.sizce petek boylarini mi azaltsam? Kombiyimi deiştirsem yada böyle devam mi etsem .hangisi daha doğrudur. su 47 derecedeyken evin içi 22 isiniyor.Fikriniz benim için çok önemli.Teşekkürler…

    • Merhabalar Nuri Bey
     kombi gücü yeterli kalmıyor .Kombinin gücünü ilk etapta arttırmanız gerekir. sonrada eğer kombiyi 50 dereceye çıkardığınızda yinede istediğiniz derecelere çıkmıyorsa evin sıcaklığı o zaman petekleride büyütmeniz gerekecektir. tavsiyemiz bu şeklide

     saygılar

 31. mrb iyi günler öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. 6 katlı bir aparmanın en üst (5 ve 6. katları) dublex dairede oturuyorum. alt kat 3+1 155 m2, üst kat ise 1+1 50 m2 nasıl bir kombi almam gerekir. pompa gücü ve ısıtma kapasitesi ne olmalı. ayrıca marka olarak hangisini önerirsiniz. teşekkürler

 32. Selamlar,
  Kombim ECA Scot Yoğuşmalı kombi. Kombi balkonda yer almaktadır.
  Ara kat kuzey ve güneye cephe. Altkat dolu üst kat şuan boş.
  Camların tamamı yerden tavana ve hiçbir petek cam altında değil.
  Mutfak 13 metrekare 60×80 cm petek var.
  Salon 27 metrekare 2 Adet 60x1metre petek var
  Koridor 15 metrekare 60×50 cm petek var
  Oda 10 metrekare 60×50 cm petek var
  Oda 10 metrekare 60×80 cm petek var
  Oda 14 metrekare 60×80 cm petek var.
  Dışarıda 10 derecenin altında sıcaklık olduğuda 50,55 derecelerde ev ısınmıyor.
  Klima ile salonu ısıtıyoruz ancak kapıyı açtığımızda koridordan bacaklara vuran soğuk geliyor. Benim düşüncem salondaki 2 peteği ve koridordaki petekleri 1,5 metreye çıkartmak ve cosa akıllı kombi kiti almak ile tasarruflu ve sıcak ev planlaması yapıyorum.
  Ne kadar sağlıklı düşünüyorum bu konuda fikir ve kombimde cosa kullanmak ne kadar mantıklı sizden değerli yorumlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar

  • Merhabalar
   kombinizi 50-55 derecelerde çalıştırdığınız halde eviniz yeterli ısınmıyorsa o zaman radyatörlerinizi büyütmek mantıklı olacaktır. Bu sayede kombi derecesini arttırmadan evin daha verimli ısınmasını sağlayacaksınızdır. fakat daha iyi ısınmanızın yanında doğalgaz faturanızda bir miktar yükselecektir bunu da unutmamanız gerekir… Cosa kombi kiti ile dış hava durumuna göre kombinizi telefondan kontrol edebilmenizi sağlayacak buda size ekstra konfor ve tasarruf sağlayacaktır . Bence de mantıklı ilaveler
   saygılar

 33. Merhabalar. Evim 165 meterkare olup 10 metre peteğim mevcuttur. Buderus GB062 V2 24kw bu ölçüler için uygun bir seçim olabilir mi?

 34. 130m2 dublex evimde ariston genus one30kw cihaz var 10m petek var alt kat salon ve üst kat salon ısınmıyor bu iki salona petek ilave etsek ışınırmi ilave petek kaç m ye kadar kaldırır bu cihaz tasarruf yönünden sizin değerli yorumunuzu bekliyorum konfor ve tasarruf olarak ne onerirsiniz

  • merhaba
   130 metrekare daire için 30kw cihaz oldukça yeterlidir. Salonlar ısınmıyorsa muhtemelen ya kombiye en uzak yerdedirler peteklerinize reglaj ayarı yapmak gerekir ya da radyatör seçimi doğru yapılmamış salona yeterli ölçüde petek konulmamıştır. İlave petek kullanabilirsiniz güçlü bir kombiniz var… Bence en güzel çözüm peteklerinize termostatik vana kullanın bu sayede hem daha çok tasarruf sağlarsınız , hemde fazla ısınan odalar ile ısınmayan odaları dengeleyebilirsiniz… bu sayede ilave petek koymanıza bile gerek kalmadan sorununuz çözülebilir. Kablosuz oda termostatı veya wi fi oda termostatı da faydalı olabilir
   saygılar

   saygılar

 35. İyi günler viesman 50 w 24 kw vitodens kombi kullanıyorum.evim net 123 m2 petek metresi olarak 9 m/tül petek kullanıyorum5. Kat güney cephesinde kalıyor .kombiyi 40 derecenin üzerine çok çıkartmadım kombim bu derecelerde iyi bir yoğuşma yaparmı iyi bir yoğuşma yapması için kaç dercede yakmalıyım .termostat kullanmak tasarruf sağlarmı .

  • merhaba
   bu kullanımınızla oldukça tasarruflu kullanmışsınız. oda termostatı ile ilaveten tasarruf sağlarsınız. en iyi tasarruf için modülasyonlu oda termostatları tercih etmenizi öneririm… aşağıda oda termostatı çeşitlerine bakabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/oda-termostati
   mümkün olduğunca 50 derecenin üstüne çıkarmazsanız tasarruf açısından iyi olur
   Saygılar

 36. Merhaba kolay gelsin benim evim 120 metre kare sıva üstü tesisat yaptırdım bosch condense 2500 taktırdım oda termostatım bosch rc10 petek boyu 7.80 metre ama çalışan petek boyu 4.20 öbür odaları kapattım ayarlamaya gelen servis sıcak suyu 45 derece petek suyunu 60 derece olarak yapmış ve bunu değiştirmeyin demiş oda termostatım 21 derecede ayarlı benim sağlıklı ve tasarruflu çalıştırmam için fikir verirseniz sevinirim saygılarımla…

  • merhaba
   sistemi güzel kurmuşsunuz kombiniz oldukça performanslı , oda termostatınız modülasyonlu … fakat kombi kalorifer sıcaklığı 60 derece iyi olmamış… bunu maksimum 50-55 dereceye ayarlayın. bunun üstündeki sıcaklıklarda yoğuşma miktarı azalır. kombi gazı yakarken çig olarak atar buda tasarruf miktarınızı düşürür. kombiyi 50 derecelere ayarladığınızda yeterli sıcaklık alamıyorsanız , eviniz ısınmıyorsa o zaman radyatör seçimi iyi olmamış demektir… bu durumda üşümektense kombi derecesini yükseltmeniz mantıklı olacaktır veya radyatör ölçülerinizi biraz daha büyükmek…
   Saygılar

 37. Hocam merhaba. 70 m² ev güney cephe. Hermetik kombi mi yoksa yoğuşmalı mı taktırmalıyım? Yoğuşmalıların da çeşitleri oluyor tam kullanmam gereken en iyi tasarrufu sağlayan bana en uygun kombi hangisidir acaba?

  • Merhaba
   70 metrekare daire için yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz . zaten hermetik kombiler artık üretilmiyo yani yakın zamanda piyasada artık bulunmayacaklar
   bu sebepten yoğuşmalı kombi almanızda fayda var. aşağıdaki linkte yoğuşmalı kombi çeşitleri ve yoğuşmalı kombi fiyatlarına ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 38. Kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. 2 ay sonra inşallah kendi evime taşinacağım 130m2 kullanım alanı var.Hangi marka ve model kombiyi tavsiye dersin ? Ayrıca sıcak su akarken aniden soğuk oluyor bi süre sonra ısınmaya başlıyor BUNUN NEDENİ NEDİR ? Bu sorunu yaşamak istemiyorum.Teşekkürler..

  • Merhaba
   130 metrekare daire için 24kw 20.000 kcal/h kombi yeterli olacaktır. Sıcak suda bazen kombiden bazende tesisattan kaynaklı dalgalanmalar olabilir. Kombi ile ilgili en az dalgalanmaya yoğuşmalı kombiler sahiptir. Sıcak suyu çok iyi bir şekilde verirler… aşağıdaki linkte yoğuşmalı kombilerin marka ve güncel fiyatlarını bulabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

 39. Merhabalar,
  Evim iç kullanım alanı 100m2. petekler 3.5m. bina iyi yalıtımlı. kömürlü iken çok sıcak oluyordu, borular zeminden kalebodur altından geçiyor. camlar çiftcam.
  sadece salon serin olan kuzey cephesine bakıyor.

  hangi tür kombi önerirsiniz. şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar
   tabi ki yoğuşmalı kombi öneririm size 🙂 evinizin çok büyük olmaması yoğuşmalı kombi kullanmanıza kesinlikle engel değildir . yoğuşma gider hattının yapılabilmesi yoğuşmalı kombi kullanmanız için yeterli olacaktır.
   24 kw 20.000 kcal/h gücünde yoğuşmalı kombi yeterli olacaktır. güncel yoğuşmalı kombi fiyatlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 40. Merhaba evim İstanbulda Sultangazide olup 140 m2 alana sahiptir. 3+1 oda olup çatı katı dublekstir. Yaklaşık 10 m petek var. Genelde 2 odada 4-5 m’lik petek açık kalıyor. Hangi marka ve hangi özelliklere sahip kombi tavsiye edersiniz? Cevabımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba
   evinizin catı dubleks olması çok fatura geleceği anlamına geliyor. bu faturaları ancak evin yalıtımı yaparak ve tasarruflu kombi kullanarak düşürebilirsiniz. yani sizin için ideal olan yoğuşmalı kombi kullanmaktır.
   140 metrekare dairede 24 kw 20.000 kcal/h kombi gücü yeterli olacaktır
   aşağıdaki linkten kombi fiyatlarına ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 41. merhabalar…benim ev 130 metrekare bir ev.peteklerin boyu toplam 10 metre.Vaillant vuw 236/5-3 ecotec pro kombi taktılar.bu yeterlidir diye.sizce de uygunmudur acaba bu kombi?

 42. Merhaba. Toplam 147 metre kare 2 katlı mustakil ev, 11-12 metr radyatör için eca confeo premix 30kw mu 35kw mu önerirsiniz ? Kombinin monte edileceği yerle en uzak oda arasında 25 metr mesafe var.
  Bide mutfağa monte edile bilir mi ? mutfağa atık gaz kaçağı olmaz mı ?

 43. merhaba hocam benim bir sorum olacak. şimdi yoğuşmalı kombilerde ısınan gazın dışarı atılmayıp yoğuşturularak gazdaki ısıyı tekrar eve gönderme prensibinin düşük metre tül peteklerde neden çalışmayıp hermetik gibi davrandığını kavrayamadım yardımcı olur musunuz

  • merhaba
   düşük metretül peteklerde de çalışır . yoğuşmalı kombi kullanımı peteğin metrajından bağımsızdır. düşük metrajlı peteklerde de yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz.
   sadece yüksek sıcaklıklarda kullanmaktan kaçınmak gerekiyor tasarruflu kullanmak için 50 derecenin üstündeki sıcaklıklarda tasarrufunuz azalır…

   saygılar

 44. 84 m2 yalıtımlı ev 0 İZMİR
  salon 2 metre , 2 oda 1 er metre ve mutfak 1.40m petekler var
  sizce hangi kombiyi taktırmalıyız
  demirdöküm nitron condense
  bosch condense 2000
  yada biraz daha zorlayıp condense 2500 mü taktırmalıyız
  en çok bosch condense 2000 nasıl bir kombidir bunu merak ediyorum

 45. öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler, Allah razı olsun. yoğuşmalı bir kombide 28 kW lık bir kombiyi örneğin 40-50 C de çalıştırmak ile, 24 kW lık bir kombiyi örneğin 50-60 C de çalıştırmak arasında yakıt tasarrufu, m3/h saat arasında fark varmıdır, nasıldır. yani düşük kombide yüksek sıcaklıkta yakmak, yada yüksek kombide düşük sıcaklıkla yakmak.

  • Biz teşekkür ederiz
   Aynı alan ısıtması için yüksek derecelerde kombiyi çalıştırırsanız daha çok yakacaktır. Yani eviniz için yeterli güçte kombi alıp 50 dereceyi mümkün olduğu kadar geçmemeye çalışın. en ekonomik kombi çalıştırma şekli böyledir.

   saygılar

 46. Üstadım 90 metre evim için 5.7 metre petekle kombi almak istiyorum yogusmalimi yoksa yogusmasiz konbimi önerirsiniz yer gümüşhane ve marka olarak hangisini tavsiye edersiniz

 47. örneğin ECA proteus premix in boyutları daha küçük veya en küçük kombi deniyor. bunun zararı dezavantajı varmı ? ayrıca boyutlar veya güç büyüdükçe tasarruf artıyorsa , niçin 50-55 C den fazla ısıda yoğuşma veya tasarruf azalıyor ? teşekkürler, hayırlı günler.

  • kombinin boyutlarının küçük olması gücü ile doğru orantılı bir sey değildir sadece görüntü bakımından ve yer kaplamaması bakımından tercih sebebi olur. güç büyüdükçe tasarruf miktarı artmaz . büyük evlerde doğalgaz faturası çok gelir ve tasarruf miktarı bu yüzden çok olur. yani 500tl lik fatura gelen evde %20 tasarruf miktarı %20 tasarrufla 100tl olurken ; 200tl doğalgaz faturası gelen evde tasarruf miktarı %20 tasarrufla 40tl olur… büyük evlerde büyük güçlü kombi kullanılır…
   50 derecenin üstünde tasarruf miktarı azalmasının sebebi yüksek ısılarda kombiler çalıştırıldığında çektiği gaz daha fazla oluyor buyüzden tasarruf azalıyor… örnek olarak araçlarda 90 km hızla gittiğinde en az yakıtı yakıyor hız miktarı artınca 130-140 km hızlara çıkıldığında yakıtı çok fazla yakmaya başlar…
   saygılar

 48. 230 m2 dubleks ev, alt 7 m2 , üst 5 m2 top 12 m2, evim. Fakat kullanım açısından altda bir oda 2 petekli 2 m2 kapısı kapalı ve pek kullanılmayacak, üstdede 1m2 bir oda aynen kapsı kapalı veya termostatik vanalı ile düşük ısıda tutulacak. yani arada en az 3 m2 kullanılmayan veya az kulnan petek var. aradaki bu kullnılmayan odaların etkisi nedir, 28 veya 30 kw düşünüyorum fakat az kullandığımda, yada çok soğuk olmayan havalarda da çok yakmasını istemiyorum. hangisini tavsiye edersiniz. inverter yani kullanıma göre kendini ayarlayan enerji tasarruflu hangi kombileri tavsiye edersiniz. ECA proteus premix 28 doğrumu mesela ? şimdiden teşekkürler.

 49. Merhabalar,

  — 115 metrekare evime ilk defa kombi taktıracağım. Evim Adana da olup ara kat ve cepheleri ise kuzey ve doğudur. Evimde bulunan peteklerin uzunluğu 5.7 metredir.

  Sizce kombi olarak yoğuşmalı mı , hermetik mi seçmeliyim ?

  Ayrıca boyut olarak kaç KW ve kcal lik kombi kullanmalıyım ?

  Şimdiden cevaplarınızdan ötürü teşekkür ederim.

  Saygılarımla
  Kerem

  • Merhabalar
   yerden ısıtma ile ilgili size tavsiyemiz YOĞUŞMALI KOMBİ olacaktır. marka olarak bölgenizdeki servisi güçlü markaları tercih edebilirsiniz. bütçenize uygun yoğuşmalı kombi modellerinde birini tercih edebilirsiniz. güç olarak 24kw 20.000kcal/h kombi yeterli olacaktır

   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 50. Hocam merhabalar,

  Bizim apartmanda merkezi sistemden, kombiye geçiş olacak. Bende kombi arayışına başladım. 135 m2 brüt kuzey batı-doğu cephe en üst (7.kat) ev için ne önerirsiniz. Dış cephe yalıtımı ve tavanda yalıtım var. ayrıca çatı arası yalıtım yorganı var. Bir tesisatçı arkadaş 20000 kcal lik hermetik kombi (gider olmadığı için hermetik yoksa yoğuşmalı alırdım kesinlikle) yeterli olur dedi ama evde bebek var yeterince ısıtabilir mi kuşku içindeyim. 20000 lik yeter mi. 24000 lik bir model almak akıllıca olur mu ? cevap verebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba
   20.000 kcal/h (24 kw ) gücündeki kombi 150 metrekare net alan ısıtması için yeterli olacaktır. Yani sizin eviniz için yeterli olur. 24.000 kcal/h yani 28kw gücünde kombi alırsanız size avantajı ; kombi gücü yüksek olduğu için evin ısınması hızlı olacaktır son petekler genelde az ısınabiliyor güclü kombi ile son petekler için çok daha yüksek ısı alabilirsiniz.
   dezavantajı güçlü kombiler daha pahalıdır ve düşük güçlerde kullandığınızda daha çok gaz sarfiyatı yapacaktır. Örneğin Kombiler ilkbahar ve sonbaharda minimum güclerde kullanılır minimum güçlerde yani 1. kademede yüksek güclü kombiler daha fazla yakıt yakacaktır
   tercih size kalmış…
   20.000 ve 24.000 gücündeki kombi fiyatlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/kombiSaygılar

 51. merhaba. Net kullanımı 230 metrekare olan dublex daire için ne önerirsiniz? viessmann 100 v 24 kw yeterli gelir mi? ev alttan ısıtmalı. kombi alt katta olacak ve alt kat ile üst katın metrekaresi hemen hemen aynı. yer denizli kışın ılıman ama bazen soğuk da oluyor. cephe doğu kuzey batı yani kışın sabah güneşi hariç pek güneş almıyor.

 52. Merhabalar. Yoğuşmalı kombimiz var gider gerektirdiğini bilmeden aldık ve kombi mutfakta. Mutfak lavabosu giderine de yakın değil. Gider için nasıl bir çözüm bulunabilir?
  İgdaş gider yapılmadan gazın açılmayacağını belirtti. Bildiğim kadarıyla da gider borusu yerçekimine uygun yani yukarıdan aşağıya doğru olmalı. Şimdi duvarı kırdırıp mutfak lavabosunun giderine kadar döşetsek yatay akış olacak bu da yoğuşma gideri için sorun oluşturuyormuş. Ne yapmamızı önerirsiniz?

  • Merhaba
   yoğuşmalı kombilerde gider hattının yapılması önemli . su akışının sağlanabilmesi için yoğuşma gider hattının aşağıya doğru eğimli olması gerekir.
   ne yapılabileceği ile ilgili yeri görmek gerekir yerin durumuna göre bir çözüm düşünülebilir. balkon gideri , yağmur gideri vb. giderlerede verilebilir bu gibi alanlarda düşünülerek çözüm sağlanabilir. kombi montajı yapan tesisatçınız bir çözüm bulmalı …
   saygılar

 53. Merhaba, Antalyada ikamet ediyorum. Dairem 135 m2. Toplam 7 metre petek için aşağıdaki dört kombi modeli arasında kararsız kaldım. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.
  1. Viessmann Vitodent 050-W 24 kw
  2. Daikin premix 24 kw
  3. Vaillant vuw 236/5-3 ecotec pro 19.7 kw
  4. Vaillant vuw 286/5-3 ecotec pro 25.5 kw

 54. Merhaba, taban alanı 60 m2 toplam alanı 200 m2 olan ve 4 kat üzerine kurulu olan , mantolaması bulunan İzmir’deki tripleks villa için kaç kw cihaz yeterli olur. Toplam petek uzunluğu 13 metredir. Marka öneriniz ne olur.Teşekkürler .

 55. 9 katlı evin 8. katı , güney cephede.Nitron condense 24 ile nitromix demirdöküm 24 kombilerinin hangisi daha uygun olur.Aralarındski fark ne? Yarı yoğuşmalı muhabbeti var bir de.Bilgilendirirseniz ya da önereceğiniz başka marka olursa sevinirim.Teşekkürler

  • Merhaba
   Maktek marka çok yaygın servisi olan bir marka değil bu yüzden çok önermiyoruz. fakat bölgenizde iyi bir servisi varsa düşünebilirsiniz. Çünkü kombiyi alırken kombinin performansının yanında servisi de çok önemli. servis ücretleri, yedek parça ücretleri, 10-15 yıl servisi size iyi hizmet verecek mi bütün bunlar düşünülerek ürün almak doğru olacaktır.
   bizim tavsiye ettiğimiz uygulama yaptığımız markaları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 56. Merhaba yeni bir ev aldık, yaklaşık 125 m2 net kombi olarak buderus gb062 modelini düşünüyorum fakat binanın doğalgaz işini yapan firma buderus olmaz diyor neden dedim çok gelir ya eca nitromix yada bosch condence 2500 alacaksın diyor anlamadım niçin böyle dediklerini birde buderus gb062 için evin içine döşenecek gaz tesisat borusunun kalın olacağını maliyet olarak fazla görüntü olarak çirkin olacağını söylediler doğrumudur şimdiden teşekkür ederim.

 57. Merhaba.Evim 85 m2.Petekleri 5 tane ve toplam uzunlukları 3.60.Kombi vaillant 236 5.3 yogusmali kombi.Peteklerim yogusma
  İçin yeterli olur mu

  • Merhabalar
   Öncelikle şunu söyleyeyim Yoğuşmalı kombiler her petek metrajında yoğuşma yapar. yani 2 metre kullanılan evde de yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz. Yoğuşmalı kombide önemli olan tam olarak yoğuşma yapabilmesi için 50 -55 derece sıcaklığın üstüne kombinin sıcaklığı çıkarmamanız gerekir. 50 derecede kombi çalıştırdığınızda eviniz ısınıyorsa petek metrajını büyütmenize gerek yok . eğer 50 derecede kombiyi çalıştırdınız ve ev ısınmıyorsa o zaman petek metrajını büyütürseniz tam olarak tasarruflu olarak kombiyi kullanırsınız.
   Saygılar

 58. Kolay gelsin evim ortalama 110 m2 petek 5.11 metre kombi olarak wiesman 50 w düşünüyorum bana peteklerin metre uzunluğu az bu yüzden yoğuşma sağlamaz dediler ve petek artırımına gitmemi önerdiler sizin öneriniz…

  • Merhabalar
   Öncelikle şunu söyleyeyim Yoğuşmalı kombiler her petek metrajında yoğuşma yapar. yani 2 metre kullanılan evde de yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz. Yoğuşmalı kombide önemli olan tam olarak yoğuşma yapabilmesi için 50 -55 derece sıcaklığın üstüne kombinin sıcaklığı çıkarmamanız gerekir. 50 derecede kombi çalıştırdığınızda eviniz ısınıyorsa petek metrajını büyütmenize gerek yok . eğer 50 derecede kombiyi çalıştırdınız ve ev ısınmıyorsa o zaman petek metrajını büyütürseniz tam olarak tasarruflu olarak kombiyi kullanırsınız.
   Saygılar

 59. 160 m2 brüt ( 145 m2 net ) 3.kat evde toplam 7,67 metre petek uzunluğu mevcuttur. Daire kuzeydoğu cephesine bakmaktadır. Bina yeni yapımdır. Ne kadar kcal ve kw’lik bir kombi tam kapasite ile ısınmamı ve sıcak suyumu sağlayacaktır.Marka/model önerileriniz nelerdir?

 60. Merhabalar 3+1 145m2 lik daire de en üst 6.kat ta oturuyorum kis sartlari soğuk ve agir geçiyor bitlisten yaziyorum size .toplamda 8metre petek bulunmakta . tercihin buderus markadan yana yanliz kW olarak 24lukmu 28likmi onerirsiniz ..kW lerin yuksek olması tasarruf yönünde değişkenlik gösterirmi ?
  Son olarak buderusun hangi markasini onerirsiniz yardimci olursaniz çok sevinirim TSK ederim simdiden ..

 61. MERHABA,

  120 M2 2+1 DAİREM VAR 2. KAT MONTALAMA ÇİFT CAM VE İZALASYON MEVCUT 7M PETEK ÖLÇÜSÜ VAR YOĞUŞMALI MI YOKSA ÇİF EŞANJÖRLÜ DÜZ KOMBİ Mİ ALSAM BİLEMEDİM . ARİSTON CLAS ONE 24 FF ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE NASIL ?

  SAYGILAR.

 62. Merhaba
  Brüt 178 m2 net de 145 m2 civari Kocaeli de daire yaptırıyorum (dublex değildir). Peteklerin toplamı 8.8mt tül. Sistem 2000 var. Pek anlamıyorum bu işlerden acaba hangi kombi yi onerirsiniz.20 binlik ECA yi önerdiler bana ama aklıma pek yatmadı. Teşekkürler

  • Merhaba
   net alan 145 metrekare 8,8 mt tül petek kullanılan daire için 24kw 20.000kcal/h yeterli olacaktır. Mutlaka yoğuşmalı kombi alın . hem tasarruf hem performans açısından hemde enerji tasarrufu yönetmeliğinde artık yoğuşmalı kombi zorunluluğu yasalaştı 21.04.2018 tarihinden itibaren yoğuşmalı kombi harici kombi üretilmeyecek…
   aşağıda yoğuşmalı kombi modellerine ve fiyatlarına bakabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   Saygılar

 63. Hayirli calismalar daikin kombiyi tavsiye edermisiniz yada 24 luk kombilerden hangi markayi tavsiye edersiniz. Tesekurler

 64. Sayın yetkili,

  Ankarada bürüt 160 metrekare sanırım nette 135-140 metrekare dairem için hangi kombi almalıyım. kombi yeri mutfakta olduğu için sessiz olan ve verimli tercih etmek istiyorum. 1-hangi kombiyi önerirsiniz.
  2-bosh condens yoğuşmalı önerir misiniz,
  selamlar

 65. Hayirli calismalar 3+1 net 140 metre kare, 5 tane petek var evde bunlarinda toplam uzunlugu 6 metre, ev guney cephe ayrica mardin ilinde rica etsem ozellikle vaillant marka kombi seciminde tavsiyeniz ne olurdu

 66. Merhaba, net kullanım alanı 140m2 olan dubleks bir ev aldım. Yerden ısıtma sistemi mevcut.. Bunun için hangi kapasitede hangi marka kombi almalıyım? Teşekkürler

 67. Merhaba Ankara kazan ilçesi 2 katlı dublex evimizde. Toplam kullanım alanı 250 m2 civarında. İki kata da ayrı ayrı 9’lü kollektör çekildi. Kombi zemin katta olup üst kattaki kollektör vana ile kapatılıp genelde tek kat yani zemin kullanılcak. Her bir kata havlu panlar dahil ortalama 9,5 metre toplamda 20 metreye yakın petek konuldu. İki katıda aynı anda zorlanmayacak şekilde besleyebilcek düzeyde kombi seçimimiz hakkında bilgi alabilirmiyim.

 68. Merhaba admin 100 metrekare dubleks daire aldım kuzey cephe 28 kW nitromix Demirdöküm kombi önerdiler evde 6 Petek var nasıl bi yol izlemeliyim

 69. Merhaba 120 metre kare golü 14 metre olan uzun bi eve geçeceğim ev sahibi doğalgazı yeni taktirdi önceden sıva altı tesisatı döşeli sadece mutfak ve salonun bir petegine sıva üstünden petek takıldı fakat ısı konusunda mutfak salonun daki sıva ustu takılan petek koridor ve banyodaki isitiyor geri kalan yerler yatak odası oturma odası küçük oda ve salonunda 1 petek ısınma yapmıyor sebebi kiminin yetersiz gelmesi mi yoksa tesisatta mi dir. Not: kombi markasi Airfel digifix Duo 24 le (20.000Kcal) hermetik kombi. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba
   120 metrekare daire için 20.000 (24kw) kombi yeterli olur. burdaki sıkıntı tesisattan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Çok dönüş yapılması , dirsek kullanılması veya küçük çaplarda tesisatına yapılmasından kaynaklı olabilir. Çözümü ya tesisatı değiştireceksiniz veya tesisatınızda oluşan bu kayıpları izole etmek için kombi gücünü arttıracaksınız . yani daha güçlü bir kombi tercih ederek bu kayıpların önünde geçebilirsiniz
   saygılar

 70. Merhaba. Evim 115 metrekare. Kombim vaillant yoğuşmalı 20.000 kcal. Petek boyunun en az ne kadar olması gerekir?

  • Merhaba
   115 metrekare yoğuşmalı kombi kullanılan daire için kullanım alanına göre değişmekle beraber ortalama 7-8 metre petek kullanılması uygun olacaktır. net petek boyutları için petek kullanılan alanlardaki kayıplara göre bir hesap yapmak daha doğru olacaktır. 10 metrekare oda için 100 cm -120 cm petek kullanmak ideal olacaktır yerinde tespit en doğrusudur
   saygılar

 71. 190 metre kare dublex evde havluluk hariç 7.20 m petek uzunluğu var. Wiessman 24000 lik yoğuşmalı düşünüyorum petekleri uzatamiyorum ne önerirsiniz

 72. Merhaba admin evim 140 M2 güney batı cephe Adıyaman’da yalıtımlı daire 7 adet petek var ve 8 metre kombi olarak Buderus veya Vaillant marka düşünüyorum sizce hangi modeli uygun olur bizim için

 73. Merhaba Tekirdağ’da duplex bir eve gecicegim ev 130 m2 10 m betek var diş montalama var teras cati isocam var iki banyolu yön olarakta kuzey batıda kalıyor nasıl bir kombi ve marka önlersiniz şimdiden teşekkür ederim

  • merhaba
   130 metrekare 10 metre dubleks daire için en az 28kw (24.000kcal) veya 30kw (26.000kcal ) gücünde bir yoğuşmalı kombi kullanmanızı tavsiye ederim. Üst kat son peteklerden randıman almanız için 24kw güçten yüksek güç tercih etmeniz gerekir. 24 kw güç yeterli kalmıyacaktır o yüzden daha güçlü bir kombi almanız gerekir. Aşağıda yoğuşmalı kombi; marka ve fiyatlarını bulabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 74. Merhaba. Yeni evim 120 m kare 3+1 giris kat. Yerden 1 metre yukarida ve altında siginak var. Radyator boyutlari yaklasik 9 metretul. Evim guney dogu cepheli. Kombiyi balkona takmayi dusunuyorum. Nasil bir kombi almaliyim. Simdiden tesekkurler

 75. Merhabalar,
  Adapazarı Sapanca’da ikiz binada dubleks dairem var. Toplam 130 metrekare. Peteklerin uzunluğu yaklaşık 10 metre. Dış duvarlar ve müşterek duvarda ısı yalıtımı var. Çatı da öyle. Camlar çift cam pen. Bu daireye uygun yoğuşmalı kombi kaç wat – kcal/h olmalıdır. Buderus Plus GB172- 24w almayı düşünüyorum, ne dersiniz ?. Şimdiden teşekkürler

 76. Hocam merhaba ;
  Sivas ilinde sıfır dair doğu kuzey güney cepheli net 120 metre kare bir dair için ısı yalıtımı ve çatı yalıtımı yapılmış isicamli bir daire
  Salon 25 m2 Petek : 60 ve 60 cm lik 2 adet
  Oda 1 : 70 cm lik 1 adet
  Oda 2 : 60 cm 1 adet
  Oda 3 : 60 cm 1 adet
  Mutfak : 60 cm 1 adet
  Antre : 60 cm 1 adet
  Banyo Havlupan
  Not : yükseklik olcmedim ama sanırım 60 /70 cm
  Toplam Petek ( standart Petek ) metresi ölçülür iken en boy mu yoksa sadece en ile mi ölçmek gerekli bilmiyorum
  Bu metraj ile yoğuşmalı almalı mıyım? Ya da gereksiz mi olur
  Daikin Premix düşünüyorum
  Teşekkür ederim bilgi verirseniz çok makbule geçer
  Not : daire merkezi ısıtma sistemine uygun tesisatlı ancak kimisi faturasını ödemeyebilir endişesi ile ayrıca bireysel ısıtma için de uygun .

  • Merhabalar
   120 metrekare daire için yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz. yoğuşmalı kombiler hem tasarruf hemde sıcak su performansı açısından diğer kombilere göre daha iyidir. Ayrıca 2018 nisan ayında normal hermetik kombi kullanımı yasaklanacak sadece yoğuşmalı kombi kullanımı olacak bunu da düşünürsek yoğuşmalı kombi almak mantıklı olacaktır. toplam petek metrajında en ölçüleri ölçülerek hesaplar yapılır fakat petek yüksekliği 60 cm olduğu kabul edilir.
   Saygılar

 77. Merhabalar yeni bir daire aldım 5katlı binanın 5 katı ve kuzey cepheli 6 m Demirdöküm plus Petek ve Demir döküm nötron condense kombi taktırıcam sizce doğru bir tercih mi yapıyorum

  • Merhabalar
   yoğuşmalı kombi tercihi yapmanız oldukça isabetli. Evinizin üst kat ve kuzey cephe olması sebebiyle doğalgaz faturasının düşürülmesinde en önemli faktörlerden biriside kullanılan cihazların tasarruflu olmasıdır. Demirdöküm nitron condense kombide fiyat / performans açısından çok tercih edilen ve firmamızın tavsiye ettiği kombi modellerindedir. demirdöküm panel plus petek şuan piyasadaki en kaliteli ve en çok ısı veren peteklerinden birisidir . petek ve kombiyi aynı marka seçmenizde iyi olmuş tek servisle muhattap olacaksınız. bide bu sisteme oda termostatı da ilave ederseniz çok daha verimli olacaktır. Demirdöküm oda termostatları ve fiyatları aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/demirdokum-oda-termostati
   Saygılar

 78. Merhabalar ariston genus pr. yoğuşmalı kombim mevuct ve general ht300 kablolu termostatı taktım size sorum

  1. bu durumda kombi ısı derecesi kaç olmalı
  2. evimde kullanmadıgım 2 oda var petekleri kapalı geriye kalan 6 metre kadar petek yoğuşma için yeterli mi yoksa diğer odaları da açmak mantıklı mı teşekkür ederim

  • Merhaba
   çok güzel sorular
   1. Tasarruf miktarını arttırmak istiyorsanız kombinin derecesi 50 derecenin üstü olmamalıdır. Fakat oda termostatın da ayarladığınız sıcaklığa ulaşamıyorsanız kombinin derecesini yükseltmeniz gerekecektir. Örneğin oda termostatını 21 derece yaptınız kombinize de 50 derecede sıcaklık derecesi girdiniz. Fakat oda sıcaklığı 21 dereceye bir türlü gelmiyor o zaman tabiki de kombinin derecesini 50 derecenin üstüne çıkarmalısınız.
   2. Yoğuşmalı kombiler 1 adet petekte olsa yoğuşma yaparlar yeterki kombinin çalışma sıcaklık derecesi 50-55 derecenin üstüne çok çıkmasın. Örneğin kombiyi 80 derecede çalıştırırsanız kombiden çok yoğuşma yapmasını beklemeyin…
   Saygılar

 79. yeni bir dublex aldık, 330 metre kare ve kaçlık bir kombi almamız daha uygun olur. Dublex iç dış mantolama yapılmış olup

 80. Merhaba adana da evim var 5metre radyatör uzunluğu birde havlupan ev balkonlar toplam 15 m2 yani balkonlar dahil 100 m2 net e sahip ev güney Doğu yatak odası kuzey cephe 15 katli binanın 6. Katı nasıl bir kombi kullanmalıyım adana ılıman iklime sahip nasıl bir kombi kullanalıyım şimdiden teşekkür ederim cevap için

  • Merhaba
   100 metrekare daire için 24kw 20.000kcal/h gücünde bir kombi yeterli olacaktır. Öncelikle yoğuşmalı kombi kullanmanızı öneririm yakıt performans açısından faydasını görürsünüz. Bütçenize göre aşağıdaki linkten yoğuşmalı kombi 24kw gücündekilerden birini tercih edebilirsiniz.
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   Genelde müşteriler fiyat açısından cazip olduğu için Eca ve Demirdöküm tercih etmektedirler. Kalite bakımından Bosch Vaillant Buderus ön plana çıkıyor ama fiyatları daha yüksektir…
   Saygılar

   • Merhaba cevap için teşekür ederim verdiğiniz cevapta ki kombilere göre vaillant start 246 yoğusmali kombi nasıl olur acaba cevap için şimdiden teşekür ederim

 81. Günaydın; Konya’da 3+1, 150 metrekare doğu kuzey batı cepheli 4 katlı binanın bodrum üstü yüksek giriş zemin katında oturuyorum. Kooperatif olarak yapılmış binada tuğla arası yalıtım kullanılmış ve ECA marka hermetik kombi tercih edilmiş. Toplam 9 adet petek var. Bunların 5 tanesi sürekli aktif olarak kullanılıyor olup, 4 tanesi pasif durumda kullanılmıyor. Dairenin bodrum üstü yalıtımı da olmasına rağmen daireyi istediğimiz verimlilikte ısıtamıyoruz. Petek, kombi bakımı gibi çözümler belli bir süre belli bir düzeyde fayda etsede uzun dönemde bu sorunun gerçek çözümü olmuyor. Bu sebeple kombi değiştirmek doğru bir tercih olur mu? Hangi marka model bir kombi tercih edersiniz? Yada kombi değiştirmek dışında farklı bir tavsiyeniz olur mu?

  Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı şimdiden teşekkür eder, başarılar dilerim. Saygılarımla; smldogan@gmail.com

  • Merhaba
   kuzey cephe ve zemin kat olması dolayısıyla yüksek fatura ve yeterli ısınmama sorunu var anladığım kadarıyla. mevcut kombiniz çalışıyor ama verim alamıyorsunuz. burada yapılabilecek en önemli şey dairenin yalıtımını iyileştirmek, peteklerde termostatik vana kullanmak ve kombi oda termostatı kullanmak bu işlemlerde de yeterli fayda sağlanmazsa kombi çalışıyor olsa da yoğuşmalı kombi ile kombi değişimi yapmanızı tavsiye ederim
   saygılar

 82. merhaba izmirde evim. 115 m2 net alan. 7 mt radyatör (panel) var bir de ek olarak banyoda havlupan var. kuzey cephesine bakıyor yalıtım şimdilik yokmuş ama ev sahibi yaptırılacağını söyledi. ses yapmayacak ve tasarruf sağlayacak kombi / kombiler önerebilir misiniz? Tercihimiz yoğuşmalı tabi çok fazla seçenek var işin içerisinden çıkamadık şimdiden teşekkürler.

  • merhaba
   155 metrekare dubleks daire için buderus gb 062 yoğuşmalı 24kw kombi tam sınır güç değerindedir. yerinde tesbit keşif yapmak daha doğru olacaktır. eğer uygun olursa gb 062 modelini kullanmanızı tavsiye ederim. eğer yeterli görülmezse u 072 28kw kombiyi tercih edin derim.
   saygılar

 83. Merhaba 145 metekare evimiz var , Şu anda kullandığız kombi yoğuşmasız 8katlı binanın 3 katı bina yalıtımsız evin tavan yer yüksekliği 2,60 doğu,güney,batı cepheli güneşli havalarda sabahtan akşama kadar güneş evin içeriinde.Ev adana da faturalarımız 700 tl civarında geliyr dün gelen fatura 780 tl. İşin garip yanı evde battaniye ile oturuyoruz ısınmıyorda. Şimdi kombi değiştirmek istiyoruz nasıl yol izlememiz gerekli. Peteklerimiz nasıl olmalı ve kombi gücü nasıl olmalı.

  • merhaba
   700tl fatura çok yüksek .bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. tesisatınızda bir problem olabilir. ters bağlantı olabilir. öncelikle keşif yaptırıp tesisatınızdaki sorunu çözdürmenizde fayda var. faturanızı düşürmek için yoğuşmalı kombi kullanmanızda fayda . 145 metrekare ev için 20.000kcal/h (24kw ) gücünde yoğuşmalı kombi yeterli olacaktır. aşağıdan yoğuşmalı kombi fiyatlarına bakabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

   • merhaba evim merkezi ısıtma kalorifer(kömür) doğal gaza geçicez evimde yukseklik:2,90. salon 27 mtkare:240 cm petek var, mutfak 16 mtkare 200 cm petek,oturma odası 14 mtkare 110cm petek,çocuk odası 11mtkare 80cm petek,yatak odası 21 mtkare 180cm petek ,antre14 mtkare 100cm petek var banyoda havlupan var(70×60) petek boyutları yeterli mi sizce hangi güçte ve hangi marka kombi almaliyim,evim üst kat doğu güney cephe yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhabalar
     belirtmiş olduğunuz radyatörlerle merkezi sistemdeyken ısınıyorsanız kombili sisteme geçtiğinizde de ısınırsınız. mutfak biraz büyük petek olmus sanırım 120 cm yetecektir diğer odaların normal olduğunu düşünüyorum. toplam petek metrejına göre 24 kw (20.000 kcal/h) kombi yeterli olacaktır. kombi fiyatları ve modelleri aşağıdaki gibidir
     https://www.kombidukkani.com/
     size iki tavsiyem olacak birincisi merkezi sistemden kombili sisteme geçişte mutlaka radyatörlerinizi temizlettiriniz. yoksa kombiniz verimli çalışmıyacaktır
     https://www.kombidukkani.com/petek-temizligi
     ikinci tavsiyem yoğuşmalı kombi kullanmanızdır. eviniz oldukça büyük çok yakıt parası ödemek istemiyorsanız yoğuşmalı kombi kullanın

     saygılar

     • Peki petek boyunu 11 cm çıkarsam 24kw lik yoğuşmalı kombi yeterli olacakmi,dediğiniz gibi mutfak çok ısınıyor peteklerin birini kapaticam salonda problem var 120 cm 2petegi söküp 140cm lik taksam, söktüğüm 2peteginde birini çocuk odasına, birini yatak odasına takicam ikisinde de ısınma az

      • 24kw güç 11 metre peteği kaldırmayabilir. ortalama 1 metre petek 2000 w ısı vereceği hesap edilirse 11 metre petek toplamda 22000w =22kw güç ihtiyacı olacaktır . kalorifer borularından geçen ısı ve kayıplarla birlikte düşünüldüğünde çok çok sınır değer diyebiliriz (Yani 11 metre petek 24kw güç)
       saygılar

 84. Merhabalar evim 260 metrekare ve yerden ısıtmalı. Kombi olarak müteahhit tarafından Baymak Duo-tec 33 yoğuşmalı kazan takılı. Kombiye uzak olan odalar yakın olanlara göre daha epey soğuk oluyor. Kombi yetersiz geliyor olabilir mi

  • Merhabalar
   duo tec 33kw kombi 260 metrekare daire için yeterlidir. kombiye yakın yerdeki kollektörlerden kısılıp uzak yerlere ısının gitmesi sağlanmalıdır. yani reglaj ayarı yapılırsa ısı dağılımı daha iyi sağlanacaktır diye düşünüyorum… konuyla ilgili bölgenizdeki tesisatçılardan da destek alabilirsiniz
   saygılar

 85. Merhaba
  Evim net 125 metrekare olup ara kattadır. Dış cephelerde yalıtım mevcut.Karasal bir iklimde yaşıyoruz 11 senedir kullanmış olduğumuz kombimiz arıza vermeye başladı. Servisdeki elemanlar kombinin değişmesi gerektiğini söylediler.Bizde burdan yola çıkarak tasarruflu (elektrikten ve yakıttan) ,servis ağı yüksek iyi bir kombi almayı düşünüyoruz ne tavsiye edersiniz Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar
   125 metrekare daire için 24kw (20.000 kcal/h) kombi yeterli olur . kombiler çok fazla elektrik çekmezler bu sebepten doğalgaz tasarrufu fazla olan kombiyi tercih etmek doğru olacaktır yani yoğuşmalı kombiyi… Marka fiyat açısından bakıldığında demirdöküm ve eca öne çıkmaktadır. kalite bakımından bakıldığında buderus vaillant bosch ve viessman markaları daha kaliteli diyebiliriz. Bu markaların içinde de tasarruf açısından ve fiyat açısından tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı modeller farklılık göstermektedir. Burda bütçenize göre tercihi siz yapabilirsiniz . aşağıdaki linkte yoğuşmalı kombi marka model ve fiyatlarını bulabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 86. merhabalar 150 m2 5. kat en üst evim vardır güneş görmediği için tam yoğuşmalı kombi almak istiyorum evim uzun şekil olarak petek çok fazla yok ve küçük genelde evimdeki kombi max. 90 m2 için miş hem tasarruf etmek açısından hemde ısınmak açısından hangi kombiyi taktırsam iyi olur bir kere takılıyo fiyat çok önemli değil benim için fikir verebilir misiniz?

 87. merhabalar 185 metrekare dairemizde 24bin güçte ferroli kombi var .ama banyolarda sıcak su sabit ısıda kalmıyo sıksık soğuyo ve cihaz çok gürültülü değiştirmek istiyorum öneriniz olur mu?

 88. Merhaba, evim tekirdağda 130 metrekare ve 8 metre petek mevcut. Arakat tek daire güney batı cephede , nasıl kombi önerirsiniz? Yoğuşmalımı yoksa yarı yoğuşmalımı kafam çok karışık. Yardım ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba
   130 metrekare daire için 20.000kcal/h (24kw ) gücünde kombi yeterli olur. Tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı kombiler arasında tasarruf açısından fark vardır Ortalama %5-8 civarında tam yoğuşmalı kombiler yarı yoğuşmalı kombilere göre avantajlıdır. bunun yanında yarı yoğuşmalı kombilerde tam yoğuşmalı kombilere göre fiyat açısından kıyaslandığında 500tl – 800 tl gibi daha düşük fiyatları vardır. Burda tercihi bütçenize göre sizin yapmanız gerekiyor. Markadan markaya fiyat farklılıkları var .aşağıdaki linkten kıyaslamaları yapabilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

   Saygılar

 89. Merhaba. Yeni alacağım ev zemin kat giriş katı. Daire az güneş görecek. ev 128 metrekare net olarak. Isınma sistemi merkezi sistem. Isı pay ölçer sistemi yok.
  Ben sadece suyu ısıtmaya ihtiyaç duyacağım. Kombi mi şofben mi kullanmam gerekir ? evin özelliklerine göre nasıl bir ürün kullanmalıyım?

 90. Merhabalar,

  Evimiz İstanbul’da en üst kat(5.kat) dubleks yaklaşık 170 metrekare.. Buderus GB012 düşünüyorum ama yeterli olur mu? diğer bir seçenek ise Ariston Premium EVO. Tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler

  • Merhaba
   170 metrekare dublkes daire için 24 kw üstü bir kombi tercih ederseniz tüm peteklerin rahat ısıtması sağlanacaktır. buderus gb 012 yarı yoğuşmalı bir kombidir 25kw gücündedir yani sizin için sınır değer gibi duruyor tesisatçınız ile bu durumu değerlendirmenizi tavsiye ederim. ariston markada yarı yoğuşmalı kombi yok bu yüzden buderusa göre daha tasarruflu olacaktır. buderus markada kalite yönünden avantajlı … burada tercih size kalmış
   saygılar

 91. merhabalar yeni bitecek evime kombi tavsiyesi 160 metrekare müstakil dublex yerden isitmali enaltkat kapali garaj.var.(Baymak Idee 28 kw…vs)sizin tavsiyeniz nedir acaba tesekkürler

 92. Selamlar yeni alacagimiz evde merkezi isinma kullniliyor kombiyi sadece sicak su icin kullanacagiz.hangi kombiyi onerirsiniz

 93. Merhaba, Bursa’da yaşıyorum net95 metrekare çatı dubleks evim var. Kombim ise baymak idee 24 çift yoğuşmalı. Sizce bu benim için yeterli mi? Yani 20 kw 17200 kcal

  • Merhaba
   sizin eviniz dubleks olduğu için kat geçişlerinde kayıplar oluşacaktır ama tesisat düzgün yapılmışsa eviniz 95 metrekare olduğu için yeterli olacağını düşünüyorum. 17.000 kcal kombi 120-130 metrekare için yeterli olur.
   saygılar

 94. mehmet ekmekçibaşı Daire 90 metrekare yeni doğalgaz borusu yapıldı 325 tl verdik dair için 825 tl verdik bunları yapan kişiler ellerinde kombi varmış.ben Tam yogusmalı kombi diyorum.bana gerek yok diyor bu daire küçük diyor. 5 tane petek var bana kombi öneri yaparmısın

 95. iyi çalışmalar hocam<<
  benim ev 155 m kare tekirdag da ..dublex ve kuzey ve dogu cepheleri yalıtımlı..15 metre ptek taktırsam kaç cal.kombi lazım..yoguşmalımı almam lazım..kombimi 65 -70derecede yaklaşık 4 ay çalıştırmam lazım..

  • Merhaba
   15 metre petek için en az 28kw veya 30kw kombi almanız gerekir. 60-70 dereceler kombinin çok yakmasına sebep olacaktır . 50 dereceyi geçmemenizi öneririm. Yoğuşmalı kombi almanızı öneririm size çok faydası olacaktır. Aşağıdaki linkten yoğuşmalı kombileri görebilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 96. Hocam selamlar. Benim evim 135 metrekare.radyotör uzunluğu havlupan hariç 9 metre. Sizce kaç kwlık bi kombi seçmeliyim.evim bitliste. Malum buralarda kış çok çetin geçer. Sizin eviniz olsaydı nasıl bi kombi seçerdiniz.

 97. Merhaba 170 metre kare evim var. Yalıtım Yok tüm odaları yakmak istiyorum. Bana yoğuşmalı olarak hangi kombiyi önerirsiniz.

 98. merhabalar, çatı dubleks almayı düşünüyorum. yerden ısıtma, zemin taş kaplama. alta kat 160 m2 üst kat 140 m2. ev sıfır, arka cepheye bakıyor cephesi kuzey doğu. bu durumda nasıl bir kombi almalıyım, şimdiden teşekkürler.

 99. Selamlar . Evimiz şanlıurfa da kuzey cephede çok az güneş görüyor . Net alan 145 metrekare petekler 9.5 metre . Yoğuşmalı kombi takmayı düşünüyoruz fakat tasarruf ve performans açısından hangi kombiyi önerirsiniz ? Aklımızda ariston markası var önereceğiniz varsa nelerdir ?

 100. Merhaba
  Evimiz 200 metrekare alt kat taş duvar, çatıda izocam var, dış yalıtım yok, alt katta içten yalıtım var.
  Şuan kat kaloriferi ile ısınmaktayız (alt ve üst kat 100 er metrekare)
  Kombi almak istiyoruz, kaç kW lık kombiler olabilir ve önerdiğiniz markalar nelerdir
  Teşekkürler

 101. Merhaba bizim evimiz 160 m2 alt kat 80 m2 üst kat olaeak dublex 15.katta oturuyoruz ve iki cocuk odasi terasa denk geliyor yani ustu acik biz evi aldığımizda bosh b1rdc 35 41 kombi vardi bir önceki ev sahibi taktirmış ama arizasindan biktik ve degiştirmek istiyiruz bizim için önereceğiniz ombi markasi acaba nedir saygılar ve teşekkürler

 102. Merhabalar evim Konya/Akşehir de zemin üstü yani 1. kat net 110 m2 oturma alanı var kuzey,batı cephe nasıl bir kombi önerirsiniz?

 103. Merhaba. 9 Metre peteğe sahibiz. Evde 9 adet petek bulunmaktadır. Daire garaj üstüdür. Isı yalıtımı bulunmaktadır. amma ve-lakin aylık fatura 500-600 TL arası değişmektedir. Acaba kullandığımız kombi petekleri mi desteklemiyor. Çünkü kombi sürekli devreye giriyor. Tasarruf için yoğuşmalı kombi mi kullanmalıyız yoksa gücü daha yüksek bir kombi mi ? Kombi olarak öneriniz nedir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Mustafa Bey
   500-600tl fatura ile ilgili mutlaka yoğuşmalı kombi kullanmalısınız . mümkün olduğu kadar kombinin derecesini minimum güçlerde tutmalısınız 50 derecenin üstüne çıkmazsanız doğalgaz faturanız düşecektir. 9 metre peteği 24 kw kombi kaldırır. güçle alakalı sorun olmuyacağını düşünüyorum.
   saygılar

 104. Taner bey merhabalar
  Sivas’ta yaşıyorum. yeni bir ev aldım. Sivas bildiğiniz gibi çok soğuk bir şehir. 8. ve en son katı aldım. cephesi güneydoğu. demirdökümün 28 lik kombisini almayı düşünüyorum ne dersiniz?

 105. Merhaba,
  Evimiz bursa merkezde 3 ve 4. kat çatı dubleksi, 200 metrekare, sıfır, dubleks, yalıtımlı, cephesi kuzey, doğu, batı(3 cepheli). 2 banyodaki 2 radyatör dahil 12 metre petek boyu var. üst kat 2+0, alt kat 2+1. şu an üst kat kullanılacak sonra merdiven kapğatılıp alt kat ile ayrılacak 2 daire gibi kullanılacak. sorunsuz bi kombi önerir misiniz?

 106. samsunda 140m2 dairem var ısı yalıtımlı teras kat 12m eca pkkp petek var 20 binlik p24 demirdöküm nitromix almayı düşünüyorum yeterli gelirmi.bilerek fazla petek taktık

  • Merhaba
   140 metrekare için 12 metre petek bayağı fazla fakat yoğuşmalı kombi kullanmak için de oldukça avantajlı olmuş. düşük sıcaklıklarda yani 35-40 derecelerde kombiyi çalıştırsanız bile evin ısınmasında problem yaşamazsınız ve kombide en tasarruflu çalışma derecelerinde kullanmış olursunuz. 12 metre peteğin 24kw kombi tarasından çalıştırılması için iki seçenek vardır . 1. durum Kombi evin ortasında ve tesisat iki kola ayrılıyor ise kullanılabilir. 2.durum kombi evin en ucunda ordan tüm evi besliyorsa o zaman kalorifer tesisatınızın standart çaplardan (3/4 boru çapı) daha yüksek çaplarda (1″ boru çapı) yapılmalıdır. Yani özetle söylersek 24kw kombi 12 metre radyatörü tesisat düzgün bir şekilde yapılmışsa kurtaracaktır. Aksi takdirde bir üst güçlü kombi almanızda yarar olacaktır Demirdöküm Nitromix P28 modeli daha uygun olabilir.
   https://www.kombidukkani.com/demirdokum-nitromix-p28-24-000-kcal-yogusmali-kombi?c=74
   saygılar

 107. Merhaba 160 m2 4+1 daire aldım. Güneydoğu cephe ara kat ta bulunuyor. Yoğuşmali kombi düşünüyorum butcem 2000-3000 tl arasi marka model tavsiyeniz nedir.?teşekkür ederim.(yer:Ankara)

 108. Merhabalar… Öncelikle yurdumun güzel insanlarına böylesi önemli bir konuda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Muş’ta birinci katta ısı yalıtımı yapılmış, önü güneye bakan, 190 m2 (3+1) yeni bir daire aldım. Petek boyu toplam 10 m . İlk kez doğalgaz bağlantısı yapacağız ve dört kombi için liste asmışlar. Fiyatları Demirdöküm Nitromix (2700TL) Wiesman vitodens 100w (3750 TL) Buderus GB072 (3750)
  ve Immergas vitrixtera 28TT (3800 TL) Fiyat olarak da pahalı geldi. Muş’un soğuğu malumunuzdur. Model- Fiyat-sağlamlık-servis vs. bakımından değerli görüşlerinizi bekler hayırlı bayramlar dilerim.

  • Merhaba Mehmet Bey
   anladığım kadarı ile 190 metrekare net alan değil brüt olarak verdiniz. Belirmiş olduğunuz kombilerin en uygun fiyatlı olanı Demirdöküm Nitromix performans olarak diğerleri ile aynı ısıtma ve tasarruf oranlarına sahip . Ama kalite açısından baktığınızda Viessman ve Buderus daha kalitelidir ama dezavantajlarıda servis ve yedek parça fiyatları da yüksek fiyatlıdır.
   fiyatların yuksekliği ile ilgili kıyaslamayı aşağıda güncel yoğuşmalı kombi fiyatları paylastım burdan bakabilirisiniz.
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

   Burda kombi seçimini kararını aslında siz bütçenize göre vermeniz gerekiyor. Mercedes ve Bmw ye binmek mi yoksa fiatın Egea modeli mi ? tercih sizin. Bu seçtiğiniz ürünler o markaların en üstün ürünleri en performanslı ürünleri
   saygılar

 109. Merhaba hocam benim evim güney cephede yer almakta evim 110 metre kare petek boyu 7,5 metre peteklerin baymak marka. Kombi almak istiyorum yorumlarınızı da okudum bir kombici demir döküm nitro plus hermetik kombi diğer kombici baymak duo tec yoğuşmalı kombi almak gerektiğini söyledi kombi yerim mutfakta cam kenarında lavobo giderine 3 metre uzaklıkta oraya boru çektirerek döşeme yapılır diyor. Bu proje onaylanır mi ve sizce hangi kombiyi almayalım çok fazla param olmadığı için daha iyi kombilere bakamıyorum.lutfen yardımcı olun. Bu fiyatlara başka önereceğinizkombi varmı saygılarımla

 110. merhabalar evim 70 m2 civarı güney cephe köşe daire iki taraftanda güneş alıyor 2.kat yoğuşmalı kombi düşünüyorum fakat tavsiye edilmiyor ev küçük olduğu için anca 10 yıl sonra performans alırsınız deniyor. ne yapabilirim öneriniz nedir acaba

  • Merhaba
   70 metrekare daire için yoğuşmalı kombi kullanırsanız her zaman performans alırsınız. sadece yoğuşmalı kombi ile normal hermetik kombi arasında markadan markaya değişmek kaydıyla 600tl ile 1200tl arasında fiyat farkı vardır. bu fiyat farkını kısa zamanda çıkartabilmeniz yeterli doğalgaz faturası ödemeniz gerekmektedir. küçük evlerde yüksek fatura ödenmeyeceği için bu farkın çıkması biraz daha uzum sürebilmektedir. örneğin 600tl farkın çıkması için %15 tasarruf sağlanmış olsa 4000tl fatura ödenmeli buda ortalama 2-3 yıl sürede bu fark çıkartılabilir. sonraki 2-3 yıllarda da 600 ar tl cebinizde kalmış olur.
   yoğuşmalı kombilerin bir diğer avantajı da sıcak su performansı 4 yıldızdır. sıcak su kullanımında dalgalanma ( su açıldığında yani bir sıcak bir soğuk su gelmesi) çok az olur ve çok daha hızlı bir şekilde sıcak su elde edersiniz
   saygılar

   • Benim evim 85m2 zeminn kat.salona 1.80 diger 2 odaya 1.40 ve banyo 1mt olmak uzere demirdöküm petek takilmasi uygun görüldü.fakat kombi konusunda kafamiz cok karışık?Baymak store bridge 24 kw onerdi yetkili ama baymak bayisiyle görüştüğümde bu kombinin yoğuşmalı değil düz bir kombi oldugu bilgisi verildi.dogru ürün konusunda yardimci olurmusunuz??

    • Merhaba
     demirdöküm petek takılması oldukça isabetli olmuş .radyatörde en iyi markalardan birisidir demirdöküm… 85 metrekare daire için 24kw 20.000 kcal/h kombi yeterli olur. aşağıdaki yoğuşmalı kombilerle ilgili paylaşım yapıyorum burdan yoğuşmalı kombilere bakabilirsiniz
     https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

 111. Merhaba
  Yeni ev aldim 130 metrekare kuzey cephe ara kat .6.5 metre petek var ev isi yalitimli ankarada.
  Yogusmali kombi dusunuyorum onereceginiz kombi nedir.

 112. Merhaba Aytaç Bey
  150 m2 net alan için 11 metre radyatör için 24 kw (20.000 kombi ) sınır değerdir tek kat daire ise (dubleks değilse) yeterli olur. Bu denli büyük dairelerde yoğuşmalı kombi kullanmanızı tavsiye ederim. aşağıdaki linke tıklayarak güncel yoğuşmalı kombi fiyatlarını görebilirsiniz.

  https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

  saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir