10 Ocak 2022

Yoğuşmalı Kombi

ile admin

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi, normal hermetik kombiye göre %20 ye varan tasarruf sağlarlar . Isıtma performansı bakımından yoguşmali kombi ile normal hermetik kombi arasına farklılık yoktur. Yani 20 binlik yoğuşmalı kombi ile 20 binlik hermetik kombiden aynı miktarda ısı alırsınız. Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün artması yoğusmali kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkının daralması yoğuşmali kombi tercihini arttırmıştır. Ayrıca Avrupa enerji yasasından sebep sadece yoguşmalı kombiler kullanılmaktadır . 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yogusmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırmıştır.  Proje çizilmeden sadece kombi değişim formu ile değiştirebilmektedir bu işlem aynı gün içerisinde halledilmektedir. Son zamanlarda ilk defa kombi taktıranlar ve kombisi bozulup yeni kombi almak isteyen müşterilerimiz  yogusmalı kombiyi tercih etme oranı oldukça yükselmiştir. Enerji piyasası düzenleme kurumunun kararına göre 2018 yılı mart ayından sonrasında Hermetik Kombiler ( konvansiyonel kombi )  kullanılamayacak Üretici firmalar tarafından üretimi durdurulmuştur. Sadece Yogusmali Kombi üretimi yapılacaktır…

En güncel yogusmalı kombi fiyatları ve yogusmali kombi çeşitleri için tıklayınız

https://www.kombidukkani.com/kombi

 Yogusmali kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim

* Bunların en önemlisi küçük evlerde kullanılmaz!!!! kesinlikle yanlıştır. 50 metrekareden 250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için doğalgaz faturası 150 tl ise burada %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 30 tl tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 300tl geldiğini düşünürsek bir aylık 60tl tasarruf sağlar. İstanbul için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 2000tl (2018 yılı ortalaması) olduğunu düşünebiliriz. bu verilerle yıllık tasarruf %20 tasarrufa göre 400tl sağlanacaktır. Normal kombi ile yoguşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 600-800tl dir. yani 2 yıl gibi kısa bir zamanda yoguşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark kapanır.

İlerleyen yılları düşünürsek hesap ne olur? ortalama kombi ömrü 10 yıl olduğunu düşünelim ( 15-20 yıla kadar çalışan kombiler var) 10 yılda 4000tl cebinizde tasarruf olarak kalmaktadır yani hermetik kombi ile arasındaki farkı kapattıktan sonra en az 1 kombi parası daha cebinizde kalır. bu hesap doğalgaz fiyatlarınını hiç artmadığını düşünerek yapılmıştır yani kar’ınız bu hesaptan daha çok olabilir…

eca yogusmali kombi* yoğusmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstünde çıkarmamak gerekir.

50 derecenin altında çalışma koşullarında %20 tasarruf sağlanır . evimiz 50 derecede ısınmıyor ve üstüne çıkıldı o zaman ne olur? kalorifer derecesi 50 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %18 e düşebilir ,  %15 e düşebilir fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetik kombiye göre daha tasarrufludur. Bir evde kombi sıcaklığı 50 derecenin üstünde çalışırsa evi ısıtıyorsa o zaman petek metrajı biraz arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat radyatör seçimlerinde genellikle toleranslı seçim yapıldığı için genellikle petek metrajını arttırmaya gerek kalmamaktadır.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Etmek Gerekir?

Yerden ısıtma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir ; çünkü yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz. Bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde yogusmalı kombiler her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır .

Yoğusmalı kombinin kullanılamayacağı yerler ;

Yogusmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar . Bu sıvı gazın yoguşması sonucu çıkan sıvıdır , bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. direk olarak evin dışına verilemez !!! yogusmali kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. Kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

Hermetik kombi yerine Yogusmalı kombi montajı ve kombi değişimi işlemlerinde igdaştan doğalgaz projesi istenmemektedir.

Güncel Yoğuşmalı Kombi Fiyatları Ve Çeşitleri

Aşağıdaki linki tıklayarak güncel kombi fiyatlarımızı görebilirsiniz

https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi

Yoğuşmalı Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı ?

Yoğuşmalı kombilerden maksimum tasarruf sağlamak için kaç derecede çalıştırmak uygundur ? Kombiyi 50 derecelerde yakıyoruz ısınamıyoruz ne yapmak lazım ? örneklerle açıkladığımız videomuzu seyredebilirsiniz

Tam Yoğuşmalı Kombi İle Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar 

Tam Yoğuşmalı Kombi ile yarı yoğuşmalı (reküparatörlü) kombi arasında ne gibi farklar var? büyük evlerde hangisi tercih etmek mantıklıdır ? bu soruların cevaplarını aşağıdaki videomuzda vermeye çalıştık.

Yoğuşmalı Kombi Montajı Farklılıklar Nelerdir ?

Yoğuşmalı Kombi Montajı ile hermetik kombi montajı arasında 2 tane farklılık vardır. 1. yoğuşma gider hattı 2. si ise baca eğimidir. Bu iki farklılığı örneklerle açıkladığımız videomuzu aşağıda seyredebilirsiniz. Umarım faydalı olur.