Home » Doğalgaz Tesisatı Yazılar » Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi

Sanaltur

demirdokum-1

Yoğuşmalı Kombi, normal hermetik kombiye göre %20 ye varan tasarruf sağlarlar . Isıtma performansı bakımından yoğuşmalı kombi ile normal hermetik kombi arasına farklılık yoktur. Yani 20 binlik yoğuşmalı kombi ile 20 binlik hermetik kombiden aynı miktarda ısı alırsınız. Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün artması yoğuşmali kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkının daralması yoğuşmalı kombi tercihini arttırmıştır. Ayrıca Avrupa enerji yasasından sebep sadece yoğuşmalı kombiler kullanılmaktadır . 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yoğuşmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırmıştır. Yani hermetik kombisini yoğuşmalı kombi ile değiştirmek isteyen kişiler proje çizilmeden sadece kombi değişim formu ile kombilerini yoğuşmalı kombi ile değiştirebilmektedir bu işlem aynı gün içerisinde halledilmektedir. Son zamanlarda ilk defa kombi taktıranlar ve kombisi bozulup yeni kombi almak isteyen müşterilerimiz  yoğuşmalı kombiyi tercih etme oranı oldukça yükselmiştir. Kombi Dükkanı firmamız; musterilerimize yoguşmalı kombi yi önerir.

Yoğuşmalı Kombi ile ilgili soru görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

 Yoğuşmalı kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim

* Bunların en önemlisi yoğuşmalı kombiler küçük evlerde kullanılmaz!!!! kesinlikle yanlıştır yoğuşmalı kombiler  50 metrekareden  250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için doğalgaz faturası 150 tl ise burada %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 30 tl tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 300tl geldiğini düşünürsek bir aylık 60tl tasarruf sağlar. İstanbul için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 1500tl olduğunu düşünebiliriz. bu verilerle yıllık tasarruf yoğuşmalı kombi kullanılırsa 300tl sağlanacaktır. Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 500-600tl dir. yani 2-3 yıl gibi kısa bir zamanda yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark kapanır peki ilerleyen yılları düşünürsek ne olur? ortalama kombi ömrü 10 yıl olduğunu düşünelim ( 15-20 yıla kadar çalışan kombiler var) 10 yılda 3000tl cebinizde tasarruf olarak kalmaktadır yani hermetik kombi ile arasındaki farkı kapattıktan sonra 1 kombi parası daha cebinizde kalır. bu hesap doğalgaz fiyatlarınını hiç artmadığını düşünerek yapılmıştır yani kar’ınız bu hesaptan daha çok olabilir…

eca yogusmali kombi* yoğuşmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstünde çıkarmamak gerekir.

50 derecenin altında çalışma koşullarında %20 tasarruf sağlanır . evimiz 50 derecede ısınmıyor ve üstüne çıkıldı o zaman ne olur?  kalorifer derecesi 50 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %18 e düşebilir ,  %15 e düşebilir   fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetik kombiye göre daha tasarrufludur. Bir evde kombi sıcaklığı 50 derecenin üstünde çalışırsa evi ısıtıyorsa o zaman petek metrajı biraz arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat radyatör seçimlerinde genellikle toleranslı seçim yapıldığı için genellikle petek metrajını arttırmaya gerek kalmadan yoğuşmalı kombiler kullanılabiliyor.

Yerden ıstma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir ; çünkü yerden ıstma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz.Bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi kullanılırsa her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır .

Yoğuşmalı kombinin kullanılamayacağı yerler ;

yoğuşmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar . Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu çıkan sıvıdır , bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. direk olarak evin dışına verilemez !!! yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. Kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yoğuşmalı kombilerin banyolarda ve yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

Kombi Fiyatları görmek için tıklayınız

Taner Özer (Mak. Müh.)


141 yorum

 1. Mehmet dedi ki:

  mehmet ekmekçibaşı Daire 90 metrekare yeni doğalgaz borusu yapıldı 325 tl verdik dair için 825 tl verdik bunları yapan kişiler ellerinde kombi varmış.ben Tam yogusmalı kombi diyorum.bana gerek yok diyor bu daire küçük diyor. 5 tane petek var bana kombi öneri yaparmısın

 2. cumhur dedi ki:

  iyi çalışmalar hocam<<
  benim ev 155 m kare tekirdag da ..dublex ve kuzey ve dogu cepheleri yalıtımlı..15 metre ptek taktırsam kaç cal.kombi lazım..yoguşmalımı almam lazım..kombimi 65 -70derecede yaklaşık 4 ay çalıştırmam lazım..

  • admin dedi ki:

   Merhaba
   15 metre petek için en az 28kw veya 30kw kombi almanız gerekir. 60-70 dereceler kombinin çok yakmasına sebep olacaktır . 50 dereceyi geçmemenizi öneririm. Yoğuşmalı kombi almanızı öneririm size çok faydası olacaktır. Aşağıdaki linkten yoğuşmalı kombileri görebilirsiniz
   https://www.kombidukkani.com/yogusmali-kombi
   saygılar

 3. Oktay dedi ki:

  Hocam selamlar. Benim evim 135 metrekare.radyotör uzunluğu havlupan hariç 9 metre. Sizce kaç kwlık bi kombi seçmeliyim.evim bitliste. Malum buralarda kış çok çetin geçer. Sizin eviniz olsaydı nasıl bi kombi seçerdiniz.

 4. Fatih dedi ki:

  Merhaba 170 metre kare evim var. Yalıtım Yok tüm odaları yakmak istiyorum. Bana yoğuşmalı olarak hangi kombiyi önerirsiniz.

 5. irfan sezgin dedi ki:

  merhabalar, çatı dubleks almayı düşünüyorum. yerden ısıtma, zemin taş kaplama. alta kat 160 m2 üst kat 140 m2. ev sıfır, arka cepheye bakıyor cephesi kuzey doğu. bu durumda nasıl bir kombi almalıyım, şimdiden teşekkürler.

 6. Hüseyin Kanatlı dedi ki:

  Selamlar . Evimiz şanlıurfa da kuzey cephede çok az güneş görüyor . Net alan 145 metrekare petekler 9.5 metre . Yoğuşmalı kombi takmayı düşünüyoruz fakat tasarruf ve performans açısından hangi kombiyi önerirsiniz ? Aklımızda ariston markası var önereceğiniz varsa nelerdir ?

 7. Sertaç Yılmaz dedi ki:

  Merhaba
  Evimiz 200 metrekare alt kat taş duvar, çatıda izocam var, dış yalıtım yok, alt katta içten yalıtım var.
  Şuan kat kaloriferi ile ısınmaktayız (alt ve üst kat 100 er metrekare)
  Kombi almak istiyoruz, kaç kW lık kombiler olabilir ve önerdiğiniz markalar nelerdir
  Teşekkürler

 8. Yeliz Bulut dedi ki:

  Merhaba bizim evimiz 160 m2 alt kat 80 m2 üst kat olaeak dublex 15.katta oturuyoruz ve iki cocuk odasi terasa denk geliyor yani ustu acik biz evi aldığımizda bosh b1rdc 35 41 kombi vardi bir önceki ev sahibi taktirmış ama arizasindan biktik ve degiştirmek istiyiruz bizim için önereceğiniz ombi markasi acaba nedir saygılar ve teşekkürler

 9. Ömer dedi ki:

  Merhabalar evim Konya/Akşehir de zemin üstü yani 1. kat net 110 m2 oturma alanı var kuzey,batı cephe nasıl bir kombi önerirsiniz?

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dan-smahattiyenioval
yeni-yetki

ÜCRETSİZ KEŞİF

ücretsiz-keşif