10 Ocak 2022

Kombi Seçimi

ile admin

Kombi Seçimi Nasıl Yapılır ? 

Kombi seçimi, doğalgaz tesisatı işlemlerinde önemli bir yer tutar. Kombinin ortalama ömrünün 10 yıl -15 yıl olduğunu düşünürsek seçilecek kombi yıllarca kullanılacaktır. Kombinin ne kadar tasarruflu olduğu ? kombinin gücünün evinize yeterli olup olmadığı ve istediğiniz konfor şartlarına uygun kombinin tespitini yapmak gerekir. Bu sebepten kombi seçimi yapılırken çok iyi düşünülmeli bütçenize göre, evinizin büyüklüğüne göre, konforunuza göre en iyi kombi tercihi yapılmalıdır.

Kombi Gücü Seçimi

Kombi gücü belirlenirken evin metrekaresi, evin kat sayısı (Tek kat, dubleks veya tribleks) ,  kalorifer tesisatının yapılış şekli ( petekli tesisat, yerden ısıtma tesisatı) , kullanılan radyatör miktarı (metrajı) ve evin sıcak su ihtiyacı ( tek banyo, iki banyo) gibi durumlara göre seçim yapılmalıdır. Kombi gücü yanlış seçilmesi durumunda ısınamama, sıcak suyun yeterli gelmemesi veya doğalgaz faturalarının çok yüksek gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kombi Markasına Göre Seçim

Kombi markaları, kombi gücü ve performansı olarak farklı seçenekler sunabilmektedir. Bazı markalarda çok çeşitli seçenekler vardır bazılarında ise sınırlı seçenek vardır. Genelde 24kw 20.000 kcal/h kombi tüm markalarda var. Ama 20kw 17.000 kcal/h kombi gücü her marka üretmemektedir  veya 28kw ve üstü güçlerde bazı markalar fiyat farkı çok yüksek olabilmekte.

örneğin; X marka 24kw güçlü kombisi 4000tl iken 28kw kombisini 6500tl den satabilmekte.

Y kombi markası 24kw güçlü kombisi 4200tl iken 28kw kombisi 4500tl den satabilmektedir.

burada 28 kw kombi gücü X markasında kombi fiyatı oldukça pahalı yani 28 kw güç kullanılacaksa Y markası tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Bu sebepten ilk önce sizin evinize uygun kombi gücünü tespit edip sonrada hangi markalarda bu güç seçeneği var belirlemek ve fiyatları kıyaslamak doğru bir analiz olacaktır.

Kombi Boyutlarına Göre Kombi Seçimi Nasıl Yapılır ?

Kombi montajı yapılacak yerde fazla alanımız yoksa kombi boyutları da kombi seçerken önemli olabilir. Bazı markaların kombi boyutları oldukça küçük bazı kombi markalarında ise büyük olabilmektedir. Kombinin yerine göre seçim yapmak doğru olacaktır. Aksi takdirde kombinin montajı ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

En İyi Kombi Hangisidir ?

Kombi seçiminde müşteriler markasına göre, fiyatlarına göre, performansına göre , yedek parça ve servis fiyatlarına göre tercihlerini yapmaktadır. Her müşterinin kendine göre farklı fikri olabilir. Bazı müşteriler servis yaygınlığı ve yedek parçası uygunluğunu ön planda tutar, bazı müşteriler fiyat odaklı davranır fiyat ve performansına göre seçim yapmak ister, bazı müşteriler ise sadece marka odaklı karar verirler. En iyi kombi hangisidir sorusunun cevabı aslında müşterinin ihtiyacına göre verilmesi gereken bir cevaptır. Çünkü servisi en yaygın olsun, servisi ve yedek parçası uygun fiyatlı olsun, yüksek performans göstersin ve fiyatıda ucuz kombi olsun derseniz böyle bir kombi yok malesef. Müşterilerimize bütçesine, düşüncesine ve ihtiyaçlarına göre en iyi kombi seçimini yapıyoruz.

Kombi seçim ile ilgili bize ulaşın teknik personelimiz size yardımcı olsun.

mail:  info@kombidukkani.com

Kombi Seçimi Nasıl Yapılır? Kombi Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir? bununla ilgili videomuzu aşağıda seyredebilirsiniz.

Tam Yoğuşmalı Ve Yarı Yoğuşmalı Kombi arasında ne gibi farklar var ? bununla ilgili videomuzu aşağıda seyredebilirsiniz.

Kombi Seçimi