Kombi Seçimi

Kombi Seçimi

Kombi seçimi, doğalgaz tesisatı işlemlerinde önemli bir yer tutar. Çünkü seçilen kombiyi yıllarca kullanmak gerekecek. Bu sebepten kombi seçimi yapılırken çok iyi düşünülmeli bütçenize göre, evinize göre, konforunuza göre en iyi kombi tercihi yapılmalıdır.

Kombi Gücü Seçimi

Kombi gücü belirlenirken evin metrekaresi, evin kat sayısı (Tek kat, dubleks veya tribleks) ,  kalorifer tesisatının yapılış şekli ( petekli tesisat, yerden ısıtma tesisatı) , kullanılan radyatör miktarı (metrajı) ve evin sıcak su ihtiyacı ( tek banyo, iki banyo) gibi durumlara göre seçim yapılmalıdır. Kombi gücü yanlış seçilmesi durumunda ısınamama, sıcak suyun yeterli gelmemesi veya doğalgaz faturalarının çok yüksek gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kombi Markasına Göre Seçim

Kombi markaları kombi gücü ve performansı olarak çeşitli seçenekler sunabilmektedir. Bazı markalarda çok çeşitli seçenekler vardır bazılarında ise sınırlı seçenek vardır. veya bazı markaların bazı güçlü kombileri çok yüksek fiyatlı olabilmekte.

örneğin; x marka 24kw güçlü kombisi 4000tl iken 28kw kombisini 6500tl den satabilmekte.

y kombi markası 24kw güçlü kombisi 4200tl iken 28kw kombisi 4500tl den satabilmektedir.

burada 28 kw kombi gücü x markasında kombi fiyatı oldukça pahalı yani 28 kw güç kullanılacaksa x markası tercih edilmesi çokta uygun olmayabilir.

Bu sebepten ilk önce sizin evinize uygun kombi gücünü tespit edip sonrada hangi markalarda bu güç seçeneği var belirlemek ve fiyatları kıyaslamak doğru bir analiz olacaktır.

Kombi seçim ile ilgili bize ulaşın teknik personelimiz size yardımcı olsun.

Kombi Seçimi

Kombi Seçimi” hakkında 8 yorum

 1. Merhabalar ben sizden genel bir bilgi isteyecektim. Ev net 120m2. Evde alttan ısıtma sistemi mevcut. Dairenin kapısından ocağa ve kombiye tesisat çekilecek. Kombiye kadar mesafe ortalama 14m. Bize ariston alteas one 24 kombiyi önerdiler. Bu kombi uygun mudur? Ayrıca bu şartlarda kombi ücreti kombi takma ve tesisat ücreti ortalama ne kadar olur? Şimdiden teşşekkür ediyorum.

 2. Merhabalar,
  İzmirdeki evime bu sene doğalgaz bağlatıcam da evim çatı katı her taraftan güneş alan izolasyonsuz bir ev 90m2 ve 7.5 metre petek boyu olucak sizce 20 kw bosch kombi yeterli gelir mi.
  teşekkürl

 3. Merhaba. Evime yoğuşmalı kombi taktırmayı düşünüyorum fakat mevcut kombim mutfakta ve lavabo giderine oldukça uzak. Kombi için Yaklaşık 3 metrelik bir gider borusu sorun yaratır mı eğer yaratırsa alternatif bir çözüm öneriniz var mıdır

  • Merhaba
   Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma hattı aşağıya doğru meyilli olmalıdır. Yoğuşma hattının uzun olması sorun teşkil etmez. Önemli olan giderin aşağı iniş çıkış yapmamasıdır. Aksi takdirde yoğuşma suyu kombiye dolacaktır buda kombiye zarar verir arıza geçmesine yol açar. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir