10 Ocak 2022

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş

ile admin

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş Nasıl Yapılır ?

Özellikle günümüzde bacadan zehirlenmelerin olduğunu sık sık duymaya başladık. Bacalı kombilerin çalışması için  gerekli oksijeni bulunduğu ortamdan almaktadır. Bacalı cihazlarda özellikle baca kontrollerini düzenli şekilde yaptırmak ve kombilerin bulunduğu ortamların havalandırılması, menfezlerin açık tutulması zehirlenmelerin önüne geçmek için çok önemlidir. Bacalı kombi kullanımında 2017 yılında şartname değişmiştir sadece çelik bacaya sahip bacalı kombilere onay verilmektedir. Mevcutta bacalı kombi kullanımlarında geriye dönük kontroller yapılmakta çelik bacaya sahip olmayan yerlerde gaz kullanımına izin verilmemektedir. 2018 yılı itibari ile EPDK kanununa göre üretimleri tamamen durdurulmuştur.

Bacalı Kombi iptal edilip hermetik kombi veya yoğuşmalı kombiye geçmek aslında o kadarda büyük tadilat gerektirmeyen bir işlemdir. Bacalı kombinin aynı yerine hermetik kombi veya yoğuşmalı kombi montaj edilebiliyorsa zaten hiç kalorifer tesisatı ve doğalgaz tesisatı tadilatı yapmadan sadece igdaşa yeni tadilat projesi çizilerek işlem yapılır. Eğer kombinin yeri değiştirilecekse çoğunlukla mutfak veya balkon tarafında bir yer seçilmesi uygun olacaktır. Yoğuşmalı kombi bacası açık havaya açılan bir yerde olmalıdır. Öncelikli olarak kombi yeri seçimi sıcak su hatlarına yakın bir yer olmalıdır.  Yani banyo veya mutfak lavabosuna yakın bir yer seçilirse sıcak su almanız hızlı olacaktır buda size hem su tasarrufu sağlar hemde doğalgaz tasarrufu sağlayacaktır. Kombi kalorifer hattı da yeni seçilen kombi yerine en yakın petekten alınır bu şekilde kalorifer ve su hattı çözülmüş olur.

Kombi Yer Değişikliği 

bacalı kombiDoğalgaz tesisatında tadilat yapılması işlemidir. Doğalgaz tesisatı, yoğuşmalı kombinin yeni montaj edileceği yere kadar getirilerek işlem tamamlanmış olunur.  Ortalama tadilat işlemi yarım gün maksimum 1 günde işleminiz tamamlanır. Doğalgaz proje onayı ve yeni kombinin devreye alınması işlemi ise şu şekilde yapılır; eski bacalı kombiniz çalışıyor ise Kombi Dükkanı firmamız ilk etapta tadilat işlemi yapılmadan yoğuşmalı kombiye göre doğalgaz projesini çizer. Bu projeyi İGDAŞ a gönderip projenin onayını aldıktan sonra igdaştan gaz açılımı ile ilgili randevu istenir (örneğin igdaş bize çarşamba gününe randevu verdi ise biz tadilat işlemi için evinize salı günü geliriz işleminizi bitiririz. ) randevu tarihinden bir gün öncesinde tadilat işleminiz yapılır ertesi gün igdaş kontrol işlemlerini yaptıktan sonra gaz açılımı gerçekleştirilir. kombi servisi çağrılır ve gelen kombi servisine igdaştan alınan onay belgesi gösterilerek kombinin çalıştırılması ve kombi garanti süreci başlatılır.

Kombi Aynı Yere Montajı 

Baca Kombi iptal edilip aynı yerine yoğuşmalı kombi montajı işlemi yapılarak işlem yapılabilmektedir. Kombinin yeri eğer baca kısmı açık havaya açılan bir yerde ise kombi aynı yerine montaj yapılabilir. Bu işlemle kalorifer tesisatı, doğalgaz tesisatı ve sıcak su tesisatında tadilat işlemi yapılmadan sadece kombi montajı ve doğalgaz projesi tadilatı yapılarak süreç tamamlanabilir.

Müşterimizin igdaş ile ilgi hiç bir işleme karışmadan tüm süreci Kombi Dükkanı firmamız takip ederek gaz açılımını gerçekleştirir. İstanbul da en çok bacalı kombi kullanılan semtler Fatih, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Bakırköy, Bahçelievler, şişli, kağıthane yani doğalgazın ilk geldiği bölgelerde bacalı kombi kullanımı devam etmektedir.

Kombi Dükkanı Ücretsiz Keşif

kombidukkani-com-logo-son21-300x86Artık Bacalı kombiden Yoğuşmalı kombiye geçiş yapmak oldukça kolay çok kısa sürede profesyonel bir şekilde bu işlemleri yapan firmamız size çok çeşitli ödeme kolaylıkları  da sunmaktadır. Kombi montajı , doğalgaz projesi, kombi değişimi Sizin bütçenize göre ödeme kolaylıkları ile işleminizi yapıyoruz.

İletişim : (0212) 535 00 53 /  535 00 63 

Mail: info@kombidukkani.com