Doğalgazda Tasarruf

Doğalgazda tasarruf yapabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç noktadan bahsedeceğiz. Doğalgazda en önemli tasarruf evin yalıtımı ile ilgilidir binanın dışından ve içinden mantoloma yapılması en önemli tasarrufu sağlayacaktır. Kombi kullanımında oda termostatı ile birlik kullanılması %20 gibi bir tasarruf sağlayabilir . Seçilen kombilerin verimliği , doğalgaz tasarruf miktarı yüksek modeller seçilmesi tasarrufu arttıracaktır. Oda termostatı kullanılmayacaksa radyatörlere termostatik vana taktırmak önemli bir tasarruf sağlayacaktır.

Kombi kullanımında yakıt tasarruflu verimli kombileri tercih etmek doğalgazda tasarruf sağlayacaktır özellikle yoğuşmalı kombi tercih etmek gerekir yoğuşmalı kombiler normal hermetik kombilere göre %30 a varan ilave tasarruf sağlarlar. radyatörlerin üstlerinin perde ile kapatılmaması peteklerin önlerinin sürekli açık tutulması ısının oda içerisine geçişini kolaylaştıracaktır buda tasarrufu arttıracaktır.dogalgazda tasarruf

Kısa süreli evden ayrılmalarda kombinin en düşük sevide çalıştırılması, Uzun süreli evden ayrılmalarda ise kombinin tamamen kapatılması tasarruf sağlayacaktır. 2-3 yılda bir kez tesisat ve peteklerin temizletilmesi , her yıl kombi bakımının yapılması önemli miktarda tasarruf sağlar. Doğalgaz faturasının düşmesine etkisi olacaktır.

Doğalgaz tesisatı ve kalorifer tesisatı yeni yapılacaksa kombinin yerinin seçimi doğalgazda tasarruf sağlamak açısından önemli olacaktır. kalorifer tesisatı boruları gidiş yönü iyi tespit edilmeli  , kombi mümkün olduğu kadar sıcak su musluklarına yakın yere konulmalıdır bu sayede önemli tasarruf sağlanmış olunur.  Yani doğalgaz tesisatı kalorifer tesisatı yaptırılırken yetkili kişilere uzman kişilere yaptırılmalıdır çünkü yapılan tesisat bir defa yapılıyor ve evinizde uzun süreli kalıcıdır. Bu kriterlere göre uygun bir tesisat yapılırsa  doğalgazı her zaman ekonomik kullanmak mümkün olacaktır.

İstanbul İçi Doğalgaz Tesisatı Kalorifer tesisatı Kombi Montajı Doğalgaz projesi ve gaz açma işlemleri ile ilgili ücretsiz keşif hizmetimiz var 

Çok uygun fiyatlarla Kombi Montajı hizmetimiz için detay bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

https://www.kombidukkani.com/kombi-montaji

Güncel Yoğuşmalı Kombi fiyatları bir çok marka (Demirdöküm, Eca, Bosch, Vaillant, Buderus vb..)  ve taksit seçenekleri için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

https://www.kombidukkani.com/kombi

 

 

Bu yazı Doğalgaz Tesisatı Yazılar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Doğalgazda Tasarruf için 4 cevap

 1. ATA YOLU der ki:

  Kardeşim merhaba , tam yoğusmali kombim var ben bu işi çözemedim bir türlü . Istanbul şartlarında 13 -15 dereceyi hesaba katarsak sıcaklığı 45 derece ye , musluk suyunu ise 47 derece ye ayarlıyorum. Musluktan su kaynar geliyor. Isı randumanı da petekten alıyorum. Radyatör sıcaklığını kombiden 38-40 a ayarlasam olur mu ? Veyahut isinin geldiği minumum seviye nedir ? Çok yüksek fatura geliyor çıldırmak üzereyim. 38 derecede kombi yanar mi ? 40 derece yaparsam ise 45 derece ile arasında fatura farkı ne kadar olur yogusmali kombide ?

  • admin der ki:

   Merhabalar
   Kalorifer derecesinin en alt seviyesi kombiden kombiye değişebilmektedir. Örneğin bazı kombiler 35 dereceden başlarken bazı kombilerin başlangıç değeri 30 derece olabilmektedir. Bu derecenin kaç olması gerektiği size bağlıdır. siz nasıl konfor istiyorsunuz ? buna göre ayarlama yapabilirsiniz . dereceyi ne kadar yükseltirseniz o kadar doğalgaz faturanız daha çok gelecektir. Bizim tavsiyemiz kombi kullanıcılarına mümkün olduğu kadar 50 derece kalorifer sıcaklığının üstünde ayarlama yapmamalarıdır. 50 derecenin üstünde kombi yakış miktarı daha çok artar. kombi gazı çiğ atmaya başlar yani bu araçlardan örnek verirsek 90 km hızla gitmek gibidir nasıl hızınızı 120 -130 a çıkardığınızda yakıt daha fazla yakıyorsa kombilerde de 50 derecenin üstünde normalinden daha fazla yakar. Peki şu sorusu sorarsanız kombiyi 50 dereceye getirdik ve ısınamıyoruz ne yapmamız lazım ? bunun bir kaç çözümü var radyatör metrajını büyütebilirsiniz , evin yalıtımını arttırabilirsiniz veya kombinin derecesini ısınabileceğiniz dereceye yükseltebilirsiniz (ama kombinin derecesini yükselttiğinizde bilin ki kombi daha çok yakacaktır)
   Saygılar

  • admin der ki:

   Merhaba
   Merhaba Bazı Yoğuşmalı kombiler 30 dereceden bazıları ise 35 dereceden kalorifer derecesi başlar 80 dereceye kadar yükseltilebilirler. Isınabildiğiniz minimum derecelerde kombiyi ayarlarsanız daha az fatura gelecektir.
   Yoğuşmalı Kombi Tasarruflu Kaç derecede Kullanılırsa Tasarruf sağlanır ? videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.
   https://www.youtube.com/watch?v=mb7j_60gN98&t
   Saygılar

 2. Cenko der ki:

  Demirdöküm kondense 8petek 1 havlupen 108 metrekare dublex termostat kullanıyorum Kombi 60derece ev sıcaklığını 22derecede tutuyorum termostat altkatta antırede doğrumu yapıyorum bilmiyorum ama ısınıyorum kombi yoğuşmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir