Yoğuşmalı Kombi

 

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi, normal hermetik kombiye göre %20 ye varan tasarruf sağlarlar . Isıtma performansı bakımından yoğuşmalı kombi ile normal hermetik kombi arasına farklılık yoktur. Yani 20 binlik yoğuşmalı kombi ile 20 binlik hermetik kombiden aynı miktarda ısı alırsınız. Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün artması yoğusmali kombi ile hermetik kombi arasındaki fiyat farkının daralması yoğuşmali kombi tercihini arttırmıştır. Ayrıca Avrupa enerji yasasından sebep sadece yoğuşmalı kombiler kullanılmaktadır . 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yogusmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırmıştır.  Proje çizilmeden sadece kombi değişim formu ile değiştirebilmektedir bu işlem aynı gün içerisinde halledilmektedir. Son zamanlarda ilk defa kombi taktıranlar ve kombisi bozulup yeni kombi almak isteyen müşterilerimiz  yogusmalı kombiyi tercih etme oranı oldukça yükselmiştir. Enerji piyasası düzenleme kurumunun kararına göre 2018 yılı mart ayından sonrasında Hermetik Kombiler ( konvansiyonel kombi )  kullanılamayacak Üretici firmalar tarafından üretimi durdurulmuştur. Sadece Yoguşmalı Kombi üretimi yapılacaktır…

En güncel yogusmalı kombi fiyatları ve yogusmali kombi çeşitleri için tıklayınız

https://www.kombidukkani.com/kombi

 Yoğusmalı kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim

* Bunların en önemlisi küçük evlerde kullanılmaz!!!! kesinlikle yanlıştır. 50 metrekareden 250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için doğalgaz faturası 150 tl ise burada %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 30 tl tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 300tl geldiğini düşünürsek bir aylık 60tl tasarruf sağlar. İstanbul için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 2000tl (2018 yılı ortalaması) olduğunu düşünebiliriz. bu verilerle yıllık tasarruf %20 tasarrufa göre 400tl sağlanacaktır. Normal kombi ile yoguşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 600-800tl dir. yani 2 yıl gibi kısa bir zamanda yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark kapanır peki ilerleyen yılları düşünürsek ne olur? ortalama kombi ömrü 10 yıl olduğunu düşünelim ( 15-20 yıla kadar çalışan kombiler var) 10 yılda 4000tl cebinizde tasarruf olarak kalmaktadır yani hermetik kombi ile arasındaki farkı kapattıktan sonra en az 1 kombi parası daha cebinizde kalır. bu hesap doğalgaz fiyatlarınını hiç artmadığını düşünerek yapılmıştır yani kar’ınız bu hesaptan daha çok olabilir…

eca yogusmali kombi* yoğusmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 50 derecenin üstünde çıkarmamak gerekir.

50 derecenin altında çalışma koşullarında %20 tasarruf sağlanır . evimiz 50 derecede ısınmıyor ve üstüne çıkıldı o zaman ne olur? kalorifer derecesi 50 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %18 e düşebilir ,  %15 e düşebilir fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetik kombiye göre daha tasarrufludur. Bir evde kombi sıcaklığı 50 derecenin üstünde çalışırsa evi ısıtıyorsa o zaman petek metrajı biraz arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat radyatör seçimlerinde genellikle toleranslı seçim yapıldığı için genellikle petek metrajını arttırmaya gerek kalmamaktadır.

Yerden ıstma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir ; çünkü yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz. Bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır .

Yoğusmalı kombinin kullanılamayacağı yerler ;

yoguşmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar . Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu çıkan sıvıdır , bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. direk olarak evin dışına verilemez !!! yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. Kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

Hermetik kombi yerine Yoğuşmalı kombi montajı ve kombi değişimi işlemlerinde igdaştan doğalgaz projesi istenmemektedir.

Güncel Yoğuşmalı Kombi Fiyatları ve çeşitlerini görmek için tıklayınız

Taner Özer (Mak. Müh.)

Yoğuşmalı Kombi” hakkında 258 yorum

 1. Merhabalar Sivas’ta 3. Katta evim var çatı dubleksli evin oda metre karesi 145 M2 toplamda 6.1 M uzunlukta petek var yeni taşındım şuan yeterli gibi duruyor fakat kışın yeterli olurmu ayrıca yoğuşmalı kombi ekonomik çalışması için en az 8 metre petek uzunlugu olması gerekiyor gibi bilgiler var cevaplarsanız memnun olurum.

  • Merhaba
   145 m2 daire için 6,1 metre petek evin yalıtımı iyi ise yeterli olur. Fakat dubleks olması çatı katı olması gibi dezavantajlardan dolayı ilave petek yaptırmanız ve radyatörleri büyütmeniz gerekebilir. Yoğuşmalı kombilerin randımanlı çalışması radyatör uzunluğundan bağımsızdır kalorifer derecesinin 50 – 55 derece sıcaklıklarda çalışması ile alakalıdır. Kombinin kalorifer derecesini 50 derecenin üstüne çıkartmadan evde yeterli ısınabiliyorsanız kombiden tam verim sağlıyorsunuz demektir. Yani yoğuşmalı kombi 8 metre radyatörde çalışır gibi bir durum yoktur.
   Teşekkürler

 2. Iyi gunler Kolay gelsin
  Daha oncecde yardimci oldgunuz icin cok tesekkur ederim petek miktarini ogrenebildim simdi tekrar sormak istiyorum brut 166 net 140 mtre kare dubleks daire ve 6.5m /7 m civri da petek dairede nasilsin bir kombi almayalim cok tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir